Cygnus OA-6 pomyślnie dotarł do ISS

0

Bezzałogowy pojazd Cygnus dotarł w sobotę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W sobotę 26 marca o 11:51 CET Tim Kopra, przywódca Ekspedycji 47 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), za pomocą robotycznego ramienia przechwycił bezzałogowy statek transportowy Cygnus „S.S. Rick Husband”. O godzinie 16:52 CET Cygnus został przyłączony do węzła w module Unity.

AKtualny wygląd ISS, po dołączeniu pojazdu Cygnus / Credits - NASA

AKtualny wygląd ISS, po dołączeniu pojazdu Cygnus / Credits – NASA

Statek dotarł do ISS trzy dni po wystrzeleniu z Cape Canaveral na pokładzie rakiety Atlas V oraz wykonaniu serii manewrów orbitalnych. Po potwierdzeniu zakończenia operacji przez Tima Koprę, centrum kontroli lotów w Houston pogratulowało astronautom:

„Tu Houston. Wielkie gratulacje, wspaniała robota, panowie. Operacja przeprowadzona perfekcyjnie.”
(“Houston copies. Excellent work gentlemen. Much appreciated. Made that look easy.”)

Cygnus OA-6 dociera do ISS / Credits – NASA

S.S. Rick Husband dostarczył astronautom ponad 3,6 tony zaopatrzenia, w tym kilka nowych eksperymentów naukowych:

  • Meteor – wysokiej rozdzielczości sprzęt zdolny nagrywać filmy oraz robić zdjęcia meteorów wchodzących w ziemską atmosferę. Eksperyment ma na celu dokładnie zbadanie właściwości oraz składu chemicznego meteorów. Umieszczony przy tzw. Window Observational Research Facility (WORF) na ISS, sprzęt przez dwa lata będzie przeprowadzał spektroskopię światła widzialnego w czasie deszczy meteorów oraz przelotów nad nocną częścią Ziemi. Ma również obserwować deorbitacje statków kosmicznych czy satelitów.
  • Strata-1 – eksperyment badający zachowanie się regolitu (sypkiej gleby) asteroidów w warunkach mikrograwitacji. Wyniki mają posłużyć w planowaniu misji z lądowaniem na planetoidach lub małych satelitach np. Fobosie.
  • The Additive Manufacturing Facility – drukarka 3D wykorzystująca technologię osadzania topionego materiału do wytwarzania obiektów przestrzennych. Na ISS będzie wykorzystywana do drukowania narzędzi oraz drobnego sprzętu. Co więcej, przyczyni się do doskonalenia technologii druku 3D w przestrzeni kosmicznej, która będzie kluczowym elementem w misjach poza orbitę Ziemi.
  • Saffire – zdecydowanie najciekawszy i pierwszy z trzech tego typu eksperymentów, w ramach którego NASA celowo podpali kawałek tkaniny wewnątrz Cygnusa (oczywiście po odłączeniu od ISS). Naukowcy chcą zbadać rozprzestrzenianie się ognia w warunkach mikrograwitacji, co pozwoli im projektować efektywne systemy antypożarowe w statkach kosmicznych.

Cygnus pozostanie przyłączony do ISS przez 55 dni, do 20 maja. W tym czasie załoganci wypakują  dostarczone zaopatrzenie oraz włożą do niego zużyty i niepotrzebny sprzęt, który potem spłonie w atmosferze. Po oddaleniu się statku od ISS zostanie przeprowadzony eksperyment Saffire oraz operacja deorbitacji.

Warto tu dodać, że obecnie na 8 kwietnia planowany jest start kapsuły zaopatrzeniowej Dragon. Jeśli ten lot się znacząco nie opóźni, wówczas do ISS będą przyłączone dwa amerykańskie pojazdy bezzałogowe: Cygnus i Dragon.

(PFA)

Comments are closed.