Pierwszy orbitalny start w 2016 roku

0

Chińska rakieta CZ-3B rozpoczęła rakietowe starty w 2016 roku. Na orbitę trafił białorusko-chiński satelita telekomunikacyjny.  

Do startu doszło 15 stycznia o godzinie 17:57 CET z kosmodromu Xichang. Rakieta CZ-3B wyniosła na orbitę geostacjonarną transferową satelitę BelinterSat-1. Alternatywna nazwa tego satelity to Chinasat-15.

Ten satelita telekomunikacyjny bazuje na chińskiej platformie DFH-4. Co ciekawe, jego telekomunikacyjne systemy zostały zbudowane w Europie, w firmie Thales Alenia Space. Na pokładzie BelinerSat-1 zainstalowano 20 transponderów na paśmie C i 22 transpondery na paśmie Ku. Satelita przez minimum 15 lat będzie operować z orbity geostacjonarnej, z punktu 53 stopni długości wschodniej.

Nagranie dotyczące startu BelinterSat-1 / Credits – Luc Ritie

Historia tego satelity jest interesująca. Jest to największy projekt telekomunikacyjny Białorusi, którego celem jest dostarczenie usług telekomunikacyjnych państwom afrykańskim, europejskim i azjatyckim, w formie dostępu do internetu, wymiany i transferu danych, a także sygnału TV. Część transponderów sprzedano do jednej z chińskich firm telekomunikacyjnych – stąd alternatywna nazwa Chinasat-15.

Satelita ma masę 5200 kg i wymiary 2,36×2,10×3,6 metra (bez paneli słonecznych). Zainstalowana moc paneli słonecznych to 10,5 kW na początku działania na orbicie.

Był to pierwszy lot rakiety orbitalnej w 2016 roku. Do grudnia można się spodziewać około 80 lub nawet 100 startów. Prawdopodobnie dojdzie od 1 do 5 katastrof i nie do końca udanych lotów. Najwięcej lotów prawdopodobnie znów przeprowadzi Rosja, ale możliwe, że różnica w ilości startów tego państwa, rakiet z Chin oraz z USA będzie niewielka.

Drugi orbitalny start 2016 roku nastąpi już w niedzielę, 17 stycznia. Będzie to rakieta Falcon 9R v1.1 z satelitą Jason-3. Start obędzie się z Kalifornii i będzie to próba sprowadzenia pierwszego stopnia tej rakiety do lądowania na platformie morskiej.

Comments are closed.