Kalendarium wydarzeń kosmicznych 2016

1

Ten rok, podobnie jak poprzedni, obfitował będzie w branżowe konferencje. W artykule przedstawiamy listę najciekawszych wydarzeń sektora kosmicznego w Europie.

Disrupt Space

Z pewnością jednym z najciekawszych wydarzeń w sektorze kosmicznym w tym roku będzie Disrupt Space, które odbędzie się 7-8 kwietnia w niemieckiej Bremie. To właśnie Brema, stanowiąca centrum niemieckiego przemysłu kosmicznego, zorganizowała w zeszłym roku jako pierwsze europejskie miasto unikalne warsztaty Startup Weekend Space. W tym roku organizatorzy postanowili pójść krok dalej i zaprosić topowych przedsiębiorców z sektora, aby wraz z inwestorami wspólnie rozmawiać o korzystaniu z danych generowanych przez przemysł kosmiczny.

Wydarzenie przeznaczone jest dla osób planujących prowadzenie biznesu w sektorze kosmicznym i już istniejących startupów. Odbiorcy będą mieli okazję do zaprezentowania się przed inwestorami, którzy zapewne będą zainteresowani wydarzeniem. Uczestnictwo pozwoli inwestorom określić charakter możliwości inwestycyjnych. Wydarzenie będzie również idealną okazją do networkingu z osobami pracującymi nad przełomowymi projektami wykorzystującymi potencjał przemysłu kosmicznego.

Strona Disrupt Space: http://disruptspace.io. Rejestracja rozpocznie się 18 stycznia.

Space Innovation Congress

Jeśli Disrupt Space nie wzbudzi czyjegoś zainteresowania, to będzie alternatywa – w tym samym terminie w Londynie odbędzie się Space Innovation Congress. Ponad 50 prelegentów podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z sektora kosmicznego. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają największe osiągnięcia branżowe oraz dowiedzą się jak innowacje kosmiczne znajdują zastosowanie w pozornie niezwiązanych z sektorem branżach, np. bankowości! Przeprowadzone będą także seminaria dotyczące satelitów, big data, kosmicznych śmieci, kontroli obszarów morskich, telekomunikacji, precyzyjnego rolnictwa i współpracy komercyjnej.

Wstęp na targi jest darmowy, jednak za udział w seminariach trzeba będzie zapłacić. Bilety nie należą do najtańszych, ponieważ ceny kształtują się od 200 do 400 funtów (dobra wiadomość: do 12 lutego trwa sprzedaż promocyjnych biletów). Dla rozwijających startupy technologiczne będzie to dobra okazja do zaprezentowania pomysłu przed szerszą publicznością: inwestorami, mediami, developerami i dostawcami technologii.

Strona Space Innovation Congress: www.spaceinnovationcongress.com

European Space Solutions

W związku z holenderską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej czwarta edycja European Space Solutions odbędzie się właśnie w tym kraju. Ta 5-dniowa konferencja trwać będzie od 30 maja do 3 czerwca w Hadze i zgromadzi 2 000 uczestników z całego świata. Temat konferencji dotyczyć będzie usług opartych o technologie kosmiczne, na które europejskie społeczeństwa wyrażają największe zapotrzebowanie. Wydarzenie odpowiednie dla osób interesujących się rozwiązaniami stosowanymi w rolnictwie, gospodarce wodnej, energetyce czy związanymi ze zmianami klimatu.

Na uczestników European Space Solutions czeka dodatkowa atrakcja, ponieważ od 27 maja do 5 czerwca w Hadze trwać będą europejskie targi Space Expo. Do tej pory już ponad 900 000 Europejczyków odwiedziło targi Space Expo, aby poznać szczegóły europejskich planów podboju kosmosu.

Rejestracja na wydarzenie: http://european-space-solutions.eu

Space Forum 2016 – where space meets digital

Space Forum odbędzie się w terminie 10-11 maja w Luksemburgu. Wydarzenie będzie równolegle organizowane z ICT Spring Europe 2016, czyli konferencji dla liderów z zakresu nowych technologii. W tym roku szczyt odbędzie się pod hasłem: The Abundance Era.

Space Forum co roku przyciąga przedstawicieli europejskich klastrów z sektora kosmicznego i dolin technologicznych, kosmicznych aniołów biznesu a także przedstawicieli przemysłu. Tegoroczny temat forum to „When Space collides with Digital”. Niewątpliwie będzie to jedno z największych wydarzeń branżowych, bowiem organizatorzy przewidują udział ponad 6 000 uczestników z ponad 70 krajów, również z branży IT, finansów czy bankowości. Na koniec Space Forum odbędzie się uroczysty bankiet.

Organizatorzy co roku starają się przyciągnąć wyjątkowych gości, w poprzednich latach gościli m.in. założyciela Wikipedii oraz wysokich przedstawicieli Twittera, Facebooka, Amazona czy Linkedina. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział m.in. Richard Wurman (TED), Chad Anderson (Space Angel Network), Olivier Schaack (Canal +), Jean-Yves Le Gall (CNES), czy Frank Salzgeber z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Strona Space Forum: http://www.spaceforum.eu i IAC Spring Europe 2016:  http://www.ictspring.com

Aktualizowana na żywo lista wydarzeń w roku 2016 znajduje się na stronie: http://www.spaceagenda.com.

Jeden komentarz

  1. Czytam “kosmiczne wydarzenia”, więc z zaciekawieniem rozpocząłem lekturę artykułu, a tu… konferencje, fora, konferencje…

    No tak, przecież zabrnęliśmy do ESA…