SpaceX otrzymał od NASA kontrakt na wynoszenie załóg do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Firma SpaceX otrzymała 20 listopada drugi z czterech kontraktów na realizację lotów załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ISS. Pierwszy z nich został przyznany koncernowi Boeing w maju tego roku.

Wnętrze kapsuły Dragon V2 / Credit: SpaceX

Wnętrze kapsuły Dragon V2 / Credit: SpaceX

Kontrakt przyznany w ramach Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap) ma zabezpieczyć dostęp astronautów USA do Stacji i jednocześnie zwiększyć jej wykorzystanie do celów naukowo-badawczych. Jak powiedziała kierowniczka Commercial Crew Program w NASA Kathy Lueders, „To ważne, że mamy co najmniej dwie silne i zaufane firmy amerykańskie, które mogą dostarczać ludzi i eksperymenty z Ameryki na stację kosmiczną”. Te dwie firmy to właśnie Boeing, ze statkiem CST-100, i SpaceX, ze statkiem Dragon.

Na tym etapie nie wiadomo jeszcze, która z firm zrealizuje pierwszy lot. Zaplanowany jest on na drugą połowę 2017 roku, ale jego przypisanie do firmy zależy od uzyskania przez nią odpowiedniej certyfikacji i spełnienia innych warunków gotowości do obsłużenia misji. Osobną sprawą są kwestie budżetowe. Jeśli NASA w roku budżetowym 2016 lub 2017 nie otrzyma odpowiedniego finansowania programu CCtCap, to loty komercyjne zostaną odłożone w czasie, a amerykańscy astronauci będą nadal wynoszeni za pomocą rosyjskich Sojuzów.

Załogowy Dragon ostatnio przeszedł pozytywnie kluczowy przegląd konstrukcyjny (CDR), co oznacza, że projekt jest na tyle dojrzały, że może przejść do fazy produkcji i montażu.

W typowym locie realizowanym w ramach CCtCap brać udział będzie 4 astronautów, plus dodatkowo 100 kg ładunku (ładownia ciśnieniowa). Misja statku będzie trwała 210 dni.

(NASA, PR News)

Comments are closed.