Scott Kelly pobił kosmiczny rekord

0

Scott Kelly spędził w przestrzeni kosmicznej więcej dni niż jakikolwiek inny Amerykanin. Tym samym ustanowił nowy rekord.

Komandor Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Scott Kelly 29 października pobił rekord Michaela Lopeza-Alegrii, który w 2007 r. w kosmosie był nieprzerwanie 215 dni. Kelly, który już ponad rok jest na stacji ISS pobił również rekord ustanowiony przez Mike’a Fincke’a, który spędził w kosmosie łącznie 382 dni. Warto zauważyć, że zazwyczaj pojedyncze misje astronautów nie przekraczają okresu 6 miesięcy.

Podczas obecności amerykańskiego astronauty w kosmosie przeprowadzanych jest wiele eksperymentów. Scott na Ziemi zostawił swojego brata bliźniaka – obaj są zaangażowani w eksperyment NASA. Amerykańska Agencja Kosmiczna chce sprawdzić jakie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie w czasie tak długiego pobytu poza Ziemią. Tego typu eksperyment może przynieść wiele zaskakujących odpowiedzi, szczególnie jeśli chodzi o działanie systemu immunologicznego – bracia dostali identyczną dawkę szczepionki przeciwko grypie. Eksperyment prawdopodobnie pozwoli również wykazać jak promieniowanie kosmiczne wpływa na proces starzenia. Do tej pory naukowcy potwierdzili już, że człowiek bez grawitacji zaczyna się wydłużać!

Bracia Scott i Mark Kelly - zdjęcie z 2008 roku / Credits - NASA

Bracia Scott i Mark Kelly – zdjęcie z 2008 roku / Credits – NASA

Powrót amerykańskiego astronauty na Ziemię planowany jest na 3 marca 2016, wtedy spędzi on w sumie 522 dni w kosmosie.

Wciąż jednak rekord Amerykanina wypada blado przy dokonaniu rosyjskiego kosmonauty, Walerija Władimirowicza Polakowa, który spędził 437 dni w przestrzeni kosmicznej, a podczas tylko jednej misji aż 14 miesięcy. Jeszcze większe dokonanie jest na koncie Giennadija Padałki, który łącznie przebywał w kosmosie 879 dni. Niestety dane medyczne z tych misji nie zostały nigdy ujawnione, dlatego nie będzie można ich wykorzystać w perspektywie przyszłych misji na Marsa.

(NASA)

Comments are closed.