NASA wykluczyła Boeinga z konkursu na wynoszenie ładunków do ISS. Zakończenie przetargu przesunięto na 30 stycznia 2016.

W czwartek 5 listopada NASA poinformowała koncern Boeing, że jego oferta odpadła z konkurowania o zamówienie na usługę wynoszenia ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, warte 3,5 miliarda USD, tzw. CRS-2.

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits - Boeing

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits – Boeing

Informację przekazała rzeczniczka prasowa Boeinga Kelly Kaplan. Rzeczniczka nie mogła podać więcej informacji, gdyż firma czeka jeszcze na szerszą informację o wynikach ewaluacji jej oferty.

Boeing nie będzie więc na razie zaopatrywał ISS, ale jego statek CST-100 Starliner został wybrany wcześniej jako załogowy statek kosmiczny do lotów do Stacji.

NASA przedłużyła czas na rozstrzygnięcie przetargu do 30 stycznia 2016. Uzasadnia to potrzebnym dodatkowym czasem do oceny złożonych ofert. Jest to już 3 przesunięcie daty rozstrzygnięcia konkursu CRS-2. W szrankach o zamówienie pozostały firmy: SpaceX, Orbital ATK i Sierra Nevada Corp. Dwie pierwsze realizują obecnie pierwszą turę komercyjnych dostaw do ISS, której łączna wartość wynosi około 3,6 mld. USD. Nieoficjalnie wiadomo, że z rywalizacji odpadła też propozycja Lockheeda Martina, ale koncern nie skomentował jeszcze tych doniesień.

Kilka tygodni wcześniej Boeinga spotkała podobna informacja, ale odnośnie o wiele bardziej intratnego przetargu. Boeing przegrał bowiem z firmą Northrop Grumman starania o kontrakt na budowę bombowca dalekiego zasięgu dla amerykańskich sił zbrojnych, warty 55 miliardów USD.

(NASA, SD, SFN)

Comments are closed.