Zespół NEX Robotics z Gdańska przedstawia swój łazik

0

Od kilku lat studenci polskich uczelni technicznych zaczęli wykazywać duże zainteresowanie tematyką budowy łazików marsjańskich – asystentów astronautów na Marsie. Do grona tych zapaleńców niedawno dołączył zespół NEX Robotics z Politechniki Gdańskiej, który buduje łazika LEM Mars Rover.

Na pytanie czy robot rzeczywiście poleci na Marsa, lider zespołu, Mateusz Kraiński, odpowiada z uśmiechem: “Musiałoby być bardzo źle z NASA, czy ESA żeby wysyłali na Marsa łaziki projektowane przez studentów. Naszym celem jest rozwinięcie technologii sztucznej inteligencji, która mogłaby potem zostać wykorzystana przez rzeczywisty łazik. Na chwilę obecną skupiamy się na oprogramowaniu

Łazik zbudowany przez zespół LEM Mars Rover / Źródło: LEM Mars Rover

Łazik zbudowany przez zespół NEX Robotics / Źródło: LEM Mars Rover

pozwalającym robotowi orientować się w otoczeniu, autonomicznie poruszać się po trudnym terenie i rozważamy różne metody interakcji z nim. W idealnej wersji, chcielibyśmy żeby był sterowany głosowo – ale ta technologia pozostawia wiele do życzenia. Szukamy obecnie lepszych metod sterowania niż joystick czy klawiatura i rozważamy takie urządzenia jak Thalmic Myo czy Space Mouse.”

Łazik projektowany jest z przeznaczeniem do zawodów University Rover Challenge i European Rover Challenge, które odbywają się odpowiednio w Utah w USA oraz niedaleko Kielc w Polsce. Ale nie są to jedyne wydarzenia, na których będzie można go zobaczyć. Robot będzie wystawiany na różnego rodzaju targach technologicznych w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń organizowanych w Trójmieście – gdzie robot jest budowany.

Łazik zespołu  NEX Robotics/ Źródło: LEM Mars Rover

Łazik zespołu NEX Robotics / Źródło: LEM Mars Rover

Chcemy pokazać, że w Trójmieście dużo się dzieje i można tutaj spotkać fantastycznych ludzi, którzy chcą pomagać realizować się studentom. A takich ludzi czy firm jest dużo, o czym świadczy chociażby liczba odpowiedzi na rozesłane oferty sponsorskie. Wiedzieliśmy, że robot będzie kosztował sporo, ale dzięki pomocy Wydziału ETI, firm Blue Dot Solutions, SpaceForest i BetterSolutions możemy go bardzo dynamicznie rozwijać. Oczywiście dalej aktywnie szukamy sponsorów, ale już poszliśmy bardzo dużo do przodu” – dodaje Mateusz Kraiński.

Na targach innowacji Technicon 2015, które odbyły się w dniach 22-23 października robot został po raz pierwszy zaprezentowany publiczności. Stoisko koła naukowego

Targi Technicon Innowacje 2015 / Źródło: LEM Mars Rover

Targi Technicon Innowacje 2015 / Źródło: LEM Mars Rover

SKALP, na którym LEM był wystawiony, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających i mediów.

Więcej o LEM Mars Rover na facebooku.

Firmy wspierające budowę łazika / Źródło: LEM Mars Rover

Firmy wspierające budowę łazika / Źródło: LEM Mars Rover

Comments are closed.