Sojuz TMA-18M na ISS (04.09.2015)

0

Po dwóch dniach od startu rosyjska kapsuła Sojuz TMA-18M dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.  

Rakieta Sojuz-FG z kosmodromu Bajkonur o godzinie 06:37 CEST wyniosła na orbitę kapsułę załogową Sojuz TMA-18M. Na pokładzie tej kapsuły znalazło się trzech kosmonautów: Rosjanin Siergiej Wołkowa (3 lot), Duńczyk Andreas Mogensen (1 lot, ESA) oraz Kazach Ajdyn Aimbietow (1 lot). Celem lotu Sojuza była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Start przebiegł zgodnie z planem i Sojuz znalazł się na odpowiedniej orbicie.

W ostatnich latach Sojuzy dostarczały w sześć godzin kosmonautów na ISS. Tym razem lot trwał blisko dwa dni, gdyż aktualnie Stacja przebywa za wysoko, by możliwe było “bezpośrednie” wprowadzenie kapsuły Sojuz na orbitę o zbliżonych parametrach. Zamiast tego kapsuła Sojuz wykonała szereg manewrów orbitalnych, stopniowo podwyższających orbitę.

Do cumowania do modułu Poisk doszło 4 września o godzinie 09:39 CEST. O 12:15 CEST otwarto włazy pomiędzy kapsułą a Stacją.

Cumowanie Sojuza TMA-18M do ISS / Credits – NASA TV, SpaceVids.tv

Aktualnie na ISS przebywa dziewięciu astronautów i trzy kapsuły Sojuz. Jedna z nich – Sojuz TMA-16M – odłączy się od Stacji późnym wieczorem 11 września. Na pokładzie tej kapsuły na Ziemię wróci Padałka, Mogensen i Aimbietow.

(NASA)

Comments are closed.