Rafał Reszelewski otrzymuje Edgar Wilson Award

1

Rafał Reszelewski ze Świdwina, jako pierwszy Polak, otrzymuje Edgar Wilson Award, jedną z najważniejszych nagród w świecie amatorskiej astronomii.

Rafał uzyskuje tę nagrodę za udział przy odkryciu komety P/2014 C1 (TOTAS). Detekcja miała miejsce 1 lutego 2014 roku. Reszelewski jako jeden z uczestników projektu TOTAS odnalazł obiekt i wskazał na jego kometarną aktywność.

P/2014 C1 jest kometą krótkookresową potrzebującą na obieg 5,3 roku, zbliżając się do Słońca na 1,68 AU.

Nagroda Edgar Wilson Award jest wyróżnieniem przyznawanym amatorom, którzy odkryli komety. Pierwszy raz wręczono ją w 1999 roku i od tamtej pory średnio raz w roku ogłaszani są kolejni nominowani. Dotychczas większość nagród otrzymali słynni amerykańscy i japońscy amatorzy (m.in. David H. Levy, Don Machholz, Kaoru Ikeya…).

Rafał ma obecnie 18 lat, ale jego osiągnięcia są już naprawdę duże – od komet SOHO, poprzez “ponowne odkrycia” (po latach) obiektów w Pasie Planetoid, aż po wykrywanie planetoid przelatujących blisko Ziemi. Rafał udziela się w tej części astronomii, która obecnie doświadcza bardzo dynamicznego rozwoju – między innymi dzięki aktywnemu udziałowi amatorów.

Jeden komentarz