Do końca czerwca trwa konkurs Galileo Masters, którego celem jest wyłonienie najlepszych pomysłów na wykorzystania technologii nawigacyjnych.

Plakat Galileo Masters 2015

Plakat Galileo Masters 2015 / Źródło: AZO / BlueDotSolutions

Na finalistów czekają nagrody finansowe (w tym 20 000 euro), staże w firmach z sektora kosmicznego, wirtualne biura, przestrzenie coworkingowe, a także mentoring przygotowujący do pozyskania inwestycji.

European Space Navigation Competition (ESNC) to najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologią satelitarną, którzy myślą o założeniu startupu kosmicznego. Do konkursu zgłaszane mogą być pomysły na aplikacje, urządzenia bądź technologie wykorzystujące nawigację satelitarną.

W ramach zgłoszenia nie jest wymagane przedstawienie prototypu – wystarcza dobra koncepcja. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie powinno zając więcej niż 3 godziny. Nie ma formalnych przeszkód, aby jedna osoba lub zespół zgłosiły po kilka pomysłów do Galileo Masters. Co istotne, udział w konkursie jest bezpłatny.

Finaliści konkursu, oprócz walki o nagrody finansowe, usługi promocji, staże w polskich i zagranicznych firmach, uzyskają również cenną możliwość prezentacji przed inwestorami. Po zamknięciu etapu zgłoszeń do konkursu wnioski zostaną poddane ocenie przez grono ekspertów. W rezultacie uczestnicy uzyskają wartościową ocenę potencjału komercjalizacji ich pomysłów. Warto dodać, że każdy wniosek zgłoszony do polskiej edycji ma szansę na uzyskanie jednej z nagród specjalnych w etapie ponadregionalnym.

W 2014 roku pracownicy Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie zajęli II miejsce w ogólnoeuropejskiej kategorii University Challenge, do której zgłoszono kilkadziesiąt aplikacji z 26 krajów. Przedstawiony system nawigacyjny NAVDEC wspomaga podejmowanie decyzji w sytuacjach kolizyjnych na morzu. NAVDEC to nie jedynie nawigacja morska, ale także system ostrzegawczy, który w przypadku prawdopodobnych kolizji sugeruje nawigatorowi zmianę kursu.

Start w konkursie Galileo Masters pozwolił wypromować projekt, który w momencie składania aplikacji, nie był jeszcze produktem komercyjnym. „Nagroda w konkursie pozwoliła nam na nawiązanie nowych kontaktów, które procentują obecnie przygotowywaniem nowych wniosków projektowych do Horyzontu 2020. W międzyczasie firma uzyskała grant z SME Instrument (faza 1) oraz zebrała kolejne wyróżnienia np. w konkursie Inicjator Innowacji” – mówi Piotr Wołejsza z Sup4Nav, firmy stojącej za projektem NAVDEC.

NAVDEC w działaniu. Zrzut ekranowy z testów NAVDEC na "Darze Młodzieży", ilustrujący główne elementy sytemu / Credit: Sup4NAV sp. z o.o.

NAVDEC w działaniu. Zrzut ekranowy z testów NAVDEC na “Darze Młodzieży”, ilustrujący główne elementy sytemu / Credit: Sup4NAV sp. z o.o.

Obecnie system NAVDEC jest zainstalowany na 12 statkach pięciu różnych armatorów. Działa m.in. na promie „Wolin” i żaglowcu „Fryderyk Chopin”. NAVDEC nie ogranicza się jedynie do polskiego rynku. Firmy z Indii, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych już wyrażają zainteresowanie systemem.

Na pierwszym miejscu w zeszłorocznej edycji znalazł się zespół tworzący aplikację HYENT. Ideą tego rozwiązania jest nagradzanie uczestników za to, w jaki sposób żyją oraz zachęcanie do podejmowania kolejnych wyzwań. Twórcy reklamują ten produkt jako remedium na izolację młodego społeczeństwa od rzeczywistości i ucieczkę w wirtualny świat. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem rozwiązania na rynek.

Z kolei na trzecim miejscu znalazła się aplikacja rozrywkowa Fields Of War w wykonaniu firmy ScalaC. Rozwiązanie to jest lokalizacyjną grą miejską, wykorzystującą najnowsze technologie, takie jak iBeacons oraz wearables do rozszerzenia interakcji z graczem poza standardowe rozwiązania. Łukasz Kuczera, CEO ScalaC, z perspektywy czasu określa konkurs jako wyzwanie, które warto podjąć, gdyż nic to nie kosztuje, a można sporo osiągnąć.

Wnioski do konkursu przesyła się w języku angielskim przez stronę konkursu. W piątek, 26 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się ostatnie zaplanowane spotkanie informacje w formie webinarium. Rejestracja na to wydarzenie tutaj.

Organizatorem konkursu w Polsce jest Blue Dot Solutions sp. z o.o. Współorganizatorem zaś jest Black Pearls VC. Szereg nagród i wsparcie w organizacji wielu etapów konkursu zapewniają Partnerzy: Agencja Rozwoju PrzemysłuPomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Creotech Instruments, PARPPolska Agencja Kosmiczna, Astri Polska, GMV Innovating SolutionsITTI, Hertz Systems oraz Sponsorzy nagród: Business LinkNaviGate, i PCPD.

Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konkursu, znajduje się na stronach: www.galileo-masters.pl i poland.galileo-masters.eu, a także na Facebooku.

Comments are closed.