Sonda Dawn rozpoczyna regularne obserwacje Ceres z orbity.
Szóstego marca sonda Dawn została przechwycona przez pole grawitacyjne Ceres. Przez kolejny miesiąc sonda Dawn przebywała bardziej po nieoświetlonej stronie Ceres i nie wykonywała obserwacji. W tym czasie Dawn manewrowała, aby wejść na kołową orbitę wokół tej planety karłowatej.
Pierwsze obserwacje z orbity Ceres sonda Dawn wykonała w połowie kwietnia. Na poniższym nagraniu widać sekwencję obrazów wykonanych 10 kwietnia. Obrazy przedstawiają północną półkulę Ceres, w tym dwa zagadkowe jasne twory wewnątrz jednego z kraterów.
Obserwacje Ceres z 10 kwietnia / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Jak na razie dość mało wiadomo o tych dwóch jasnych obszarach, aczkolwiek w ostatnich tygodniach pojawiły się pierwsze naukowe publikacje. Wiadomo już, że te dwa jasne regiony różnią się temperaturą. Jeden z tych jasnych obszarów jest chłodniejszy od otoczenia, natomiast drugi obszar ma temperaturę taką samą jak otaczająca powierzchnia. Sugeruje to, że jeden z tych jasnych obszarów charakteryzuje się wyższą aktywnością.
Powstała także nowa wersja mapy Ceres, pierwszą z wykorzystaniem zdjęć z sondy Dawn. Na tej mapie uwydatniono różnice w kolorystyce terenu. Kolory tej mapy uzyskano dzięki filtrom na 440, 550 i 920 nanometrów, czyli w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Różnice w kolorystyce sugerują, że powierzchnia Ceres nie jest jednorodna.
Rozpoczyna się faza naukowa misji Dawn dla Ceres. Przez kolejne miesiące Dawn będzie obserwować różne obszary powierzchni tej planety karłowatej, poszukując m.in. śladów aktywności.
Misja sondy Dawn jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA)