Pierwsze obserwacje Ceres z orbity

0

Sonda Dawn rozpoczyna regularne obserwacje Ceres z orbity.
Szóstego marca sonda Dawn została przechwycona przez pole grawitacyjne Ceres. Przez kolejny miesiąc sonda Dawn przebywała bardziej po nieoświetlonej stronie Ceres i nie wykonywała obserwacji. W tym czasie Dawn manewrowała, aby wejść na kołową orbitę wokół tej planety karłowatej.

Pierwsze obserwacje z orbity Ceres sonda Dawn wykonała w połowie kwietnia. Na poniższym nagraniu widać sekwencję obrazów wykonanych 10 kwietnia. Obrazy przedstawiają północną półkulę Ceres, w tym dwa zagadkowe jasne twory wewnątrz jednego z kraterów.

Obserwacje Ceres z 10 kwietnia / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Jak na razie dość mało wiadomo o tych dwóch jasnych obszarach, aczkolwiek w ostatnich tygodniach pojawiły się pierwsze naukowe publikacje. Wiadomo już, że te dwa jasne regiony różnią się temperaturą. Jeden z tych jasnych obszarów jest chłodniejszy od otoczenia, natomiast drugi obszar ma temperaturę taką samą jak otaczająca powierzchnia. Sugeruje to, że jeden z tych jasnych obszarów charakteryzuje się wyższą aktywnością.

Powstała także nowa wersja mapy Ceres, pierwszą z wykorzystaniem zdjęć z sondy Dawn. Na tej mapie uwydatniono różnice w kolorystyce terenu. Kolory tej mapy uzyskano dzięki filtrom na 440, 550 i 920 nanometrów, czyli w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Różnice w kolorystyce sugerują, że powierzchnia Ceres nie jest jednorodna.

Pierwsza mapa Ceres wykonana z wykorzystaniem zdjęć z sondy Dawn / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Pierwsza mapa Ceres wykonana z wykorzystaniem zdjęć z sondy Dawn / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Rozpoczyna się faza naukowa misji Dawn dla Ceres. Przez kolejne miesiące Dawn będzie obserwować różne obszary powierzchni tej planety karłowatej, poszukując m.in. śladów aktywności.

Misja sondy Dawn jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.