NASA zaprasza Europejską Agencję Kosmiczną do wspólnej misji ku Europie

0

ESA otrzymała propozycję zbudowania sondy lub lądownika, który miałby być częścią misji Europa Clipper, organizowanej przez NASA.

Kooperacja miałaby przypominać misję Cassini-Huygens z 2005 roku, kiedy to amerykański satelita wszedł na orbitę Saturna, a europejski lądownik został posłany na jeden z jego księżyców, Tytana. Start misji Europa Clipper mającej na celu zbadanie jednego z księżyców Jowisza, Europy, przewidziany jest na wczesne lata dwudzieste XXI wieku. Niedawno na podstawie poprawki budżetowej Białego Domu NASA otrzymała fundusze umożliwiające rozpoczęcie prac nad projektem. Mimo to zbudowanie i orbitera i mniejszej sondy przekracza budżet agencji, dlatego też Amerykanie zwrócili się z prośbą o pomoc do Europejczyków.

Pomysłów na realizację europejskiej części misji jest kilka. Jeden z nich to mały satelita, który badałby pole magnetyczne i grawitacyjne Europy. Zebrane dane uzupełniłyby te dostarczone przez głównego satelitę, który w trakcie trwania misji po wejściu na orbitę Jowisza ma dokonać 45 bliskich przelotów koło Europy. Kolejny, znacznie ciekawszy projekt zakłada stworzenie penetratora, który miałby się wbić w powierzchnię księżyca na głębokość około dwóch metrów, by badać skład jego skorupy lodowej. Pozostałe propozycje to mały lądownik oraz sonda przelatująca w pobliżu gejzerów wybuchających na powierzchni.

Europa jest obiektem, który bardzo interesuje poszukiwaczy życia pozaziemskiego. Jej powierzchnię pokrywa skorupa lodowa, pod którą znajduje się woda w stanie ciekłym, a obecność Jowisza powoduje powstawanie pływów. Całkowita objętość oceanów na Europie jest ponad dwukrotnie większa niż na Ziemi. Badacze uważają, że to właśnie tutaj należy szukać pozaziemskich form życia w Układzie Słonecznym.

Póki co Europejska Agencja Kosmiczna musi podjąć decyzję, czy chce się zaangażować w misję. Prawdopodobnie losy projektu zależeć będą od wyniku organizowanego wewnątrz agencji konkursu na średniej wielkości projekty kosmiczne.

(SFN)

Comments are closed.