Sojuz TMA-14M z powrotem na Ziemi

0

Kapsuła powrotna Sojuza TMA-14M z trójką astronautów bezpiecznie wylądowała w Kazachstanie.

W czwartkową noc, zgodnie z planem o 02:08 CET, bezpiecznie wróciła na Ziemię kapsuła powrotna statku Sojuz TMA-14M z trzema załogantami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Lądowanie miało miejsce na południowy-wschód od Żezkazganu w środkowym Kazachstanie.

Jelena Sierowa po opuszczeniu Sojuza TMA-14M / Credit: NASA TV

Jelena Sierowa po opuszczeniu Sojuza TMA-14M / Credit: NASA TV

Na Ziemię wróciła dwójka Rosjan, Aleksandr Samokutiajew i Jelena Sierowa, a także Amerykanin Barry Wilmore. Przebywali na ISS prawie pół roku.

Odcumowanie od ISS nastąpiło zgodnie z planem, w środę o 22:44 GMT. Początek deorbitacji nastąpił o 01:16 GMT. Silniki hamujące pracowały 4 minuty i 41 sekund. O 01:53 GMT otworzyły się spadochrony kapsuły.

Do czasu przybycia nowej zmiany, załogę ISS stanowi teraz trio amerykańsko-rosyjsko-włoskie: Terry Virts, Anton Szkaplerow i Samantha Cristoforetti.

Barry Wilmore opuszcza kapsułę Sojuza TMA-14M

Barry Wilmore opuszcza kapsułę Sojuza TMA-14M / Credit: NASA TV

Start kolejnej załogi Stacji planowany jest na 27 marca. Załogę stanowić będzie Amerykanin Scott Kelly (4 lot) i dwóch Rosjan: Giennadij Padałka (dowódca, 5 lot) i Michaił Kornijenko (2 lot). Istotne jest, że Kelly i Kornijenko pozostaną na wspólnej misji przez rok, co będzie stanowiło część badań naukowych nad lotem załogowym na Marsa.

(SFN, NSF)

Comments are closed.