Rocket Lab z finansowaniem z Doliny Krzemowej

0

Nowozelandzki Rocket Lab zebrał kolejną transzę finansowania od inwestorów.

Rocket Lab, firma z Nowej Zelandii która buduje tani środek wynoszenia na orbitę, zebrała drugą transzę finansowania od inwestorów.

Na finansowanie złożyły się środki od fundszy kaptiałowych Bessemer Venture Partners i Khosla Ventures z Doliny Krzemowej, i K1W1 z Nowej Zelandii. Prezes Rocket Lab, Peter Beck, nie zdradził dokładnej kwoty. Firma zamierza rozpocząć komercyjną działalność w połowie 2016 roku.

Produktem Rocket Lab jest mała rakieta nośna Electron. Ma mieć ona zdolność wynoszenia ładunków o masie 110 kilogramów na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 500 km, za cenę około 4,9 mln. USD. Pierwsze starty testowe z Nowej Zelandii mają się odbyć jeszcze w tym roku. Drugim rozważanym miejscem startów jest stacja sił powietrznych Cape Canaveral. Rocket Lab podpisało umowy na 30 startów, ale nie ujawniło nazw klientów. Firma współpracuje również z koncernem Lockheed Martin.

Firma rozpoczęła działalność w 2010 roku od kontraktu z amerykańskim wojskiem (Operationally Responsive Space Office, ORS) na badania nisko kosztowego środka wynoszenia nanosatelitów.

(SN)

Comments are closed.