Konsorcjum SKA Polska testuje sieć do przechwytywania satelitów

2

Konsorcjum pod kierownictwem SKA Polska przetestowało sieci do przechwytywania satelitów w trakcie lotów parabolicznych.

Kanadyjski Falcon 20 do lotów parabolicznych / Credit: ESA

Kanadyjski Falcon 20 do lotów parabolicznych / Credit: ESA

Prosta sieć rybacka, jeden z najstarszych wynalazków ludzkości, może znaleźć nowe zastosowanie w kosmosie: sprowadzać z orbity nieczynne satelity.

Zachowanie sieci na orbicie zostało ostatnio przetestowane podczas lotów parabolicznych, w których na krótki czas uzyskuje się stan mikrograwitacji.

„Strzelaliśmy w makietę satelity sieciami z napędzanego sprężonym powietrzem wyrzutnika”, tłumaczył inżynier ESA Kjetil Wormnes.

„W ciągu dwóch dni wykonaliśmy 21 lotów parabolicznych, podczas których z różnymi prędkościami wystrzeliliśmy 20 sieci. Sieci, zapakowane w papierowe kartony, posiadały obciążenia na każdym rogu, co pomagało w przechwyceniu modelu satelity”.

„Dobra wiadomość jest taka, że sieci zadziałały wyjątkowo dobrze – trzeba było je odcinać nożem, zanim mogliśmy ponownie strzelać”.

Samolot Falcon 20 jest pilotowany w taki sposób, że w czasie, gdy przez 20 sekund niemal dosłownie spada z nieba, uzyskując tym samym stan mikrograwitacji.

„Wszystko zostało zarejestrowane na czterech kamerach HD o dużej prędkości zapisu”, dodał Wormnes. „Celem jest sprawdzenie przygotowanego przez nas symulatora tak, aby można było użyć go do zbudowania sieci w pełnej skali dla misji usuwającej śmieci kosmiczne”.

Więcej na polskich stronach ESA.

2 komentarze

    • Krzysztof Kanawka on

      Dzięki za wskazanie błędu. Autor tekstu za karę ma spędzić nieco czasu w wirówce! 🙂