Ghana będzie miała satelitę

0

Ghana będzie miała swojego pierwszego satelitę. Ghanasat 1 ma trafić na orbitę w 2020 roku.

W grudniu 2014 roku rząd Ghany ogłosił 5-letni program satelitarny. Ghanasat 1 ma kosztować 250 mln. USD i trafić na orbitę w 2020 roku.

Położenie Ghany na kuli ziemskiej

Położenie Ghany na kuli ziemskiej / Credit: TUBS, CC-BY-SA 3.0

Pięcioletni program satelitarny Ghany, jednego z biedniejszych państw świata (136. miejsce na 185 pod względem PKB na mieszkańca w 2013 roku; Polska – 47. miejsce), został podzielony na 3 fazy:

  • powstanie ośrodka przetwarzania zobrazowania optycznego i SAR
  • budowa odbiorczej stacji naziemnej
  • budowa i wystrzelenie do 2020 roku satelity SAR (rozdz. do 1 metra)

Projekt zostanie zrealizowany przez joint-venture Ghana Sat Ltd., stworzone przez Ghański Instytut Nauki i Technologii Kosmicznej GSSTI i firmę MENASAT Gulf Group. Firma ma ruszyć jeszcze w I kwartale tego roku. Osadzona zostanie w budynkach GSSTI. W przyszłości ma generować przychody ze sprzedaży zobrazowania i przetwarzania danych dla klientów krajowych i z innych krajów Afryki Zachodniej.

Póki Ghana Sat nie będzie dysponowała własnym satelitą, będzie kupowała zobrazowanie z włoskiej konstelacji COSMO-SkyMed.

Satelita będzie prowadził obserwacje radarowe Afryki jako część konstelacji GulfSatellites – serii satelitów radarowej obserwacji Ziemi. Ma ona się skupiać na obserwacjach regionu MENASA, czyli Bliskiego Wschodu (ME), Afryki Północnej (NA) i Azji Południowo-Wschodniej (ASA).

MENASAT, zarejestrowana w 2010 roku w Wielkiej Brytanii, jest nową firmą na rynku astronautycznym. Jej zakład produkcyjny ma powstać w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Comments are closed.