Rosetta i kometa 67P na jednym zdjęciu!

0

Jedna z kamer CIVA lądownika Philae uwieczniła na jednym zdjęciu sondę Rosetta i kometę 67P!

Dzisiaj popołudniu Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła niezwykłe zdjęcie dokumentujące misję Rosetta/Philae. Jedna z kamer instrumentu CIVA-P lądownika Philae wykonała fotografię sondy Rosetta i komety 67P.

Portret Rosetty i komety 67P wykonany przez kamerę lądownika Philae

Portret Rosetty i komety 67P wykonany przez kamerę lądownika Philae / Credit: ESA-Rosetta-Philae-CIVA

Zdjęcie obejmuje fragment korpusu sondy, jej 14-metrowy panel ogniw słonecznych, i widoczną na drugim planie, częściowo oświetloną kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

CIVA (Comet Infrared and Visible Analyser) jest jednym z 10 instrumentów naukowych na pokładzie lądownika Philae. Jej funkcjonalna część, CIVA-P, składa się z siedmiu kamer mających w przyszłości wykonać panoramiczne zdjęcia powierzchni komety wokół lądownika. Część takiej panoramy będzie uwieczniona stereoskopowo, czyli wygeneruje obraz trójwymiarowy.

Druga część instrumentu, CIVA-M, składa się z mikroskopu obrazującego i spektrometru, pracujących w świetle widzialnym i podczerwieni. Będą one badały skład, teksturę i albedo próbek kometarnego gruntu.

Portret sondy został złożony z dwóch zdjęć wykonanych przez Philae w niedzielę 7 września w odległości około 50 km od komety. Sonda i kometa musiały zostać sfotografowane osobno, z różnymi czasami ekspozycji, z uwagi na ich bardzo silny kontrast. Fotografie zostały wykonane w ramach przygotowań Philae do lądowania, obecnie nadal planowanego na 11 listopada.

(ESA)

Comments are closed.