Relacja z European Rover Challenge

0

Między 5 a 7 września pod Kielcami odbyła się pierwsza edycja European Rover Challenge oraz konferencja Humans in Space. W zmaganiach łazików walczyły ze sobą zespoły z Polski, Indii, Egiptu i Kolumbii. Wygrał łazik Scorpio zbudowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej.

European Rover Challenge został zorganizowany po wielkich sukcesach polskich studentów na amerykańskich University Rover Challenge. Pierwszą edycje konkursu na kontynencie europejskim zorganizowała Agencja Planet PR oraz Mars Society Polska. Całość odbywała się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

Na zawody dotarło dziewięć zespołów studenckich. Zwyciężył łazik Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, który zdeklasował pozostałe zespoły. Drugie miejsce otrzymał łazik Impuls z Politechniki Kieleckiej, trzecie zaś SSTLAB Lunar & Mars Rovers Team z Uniwersytetu Kairskiego.ERC2014_0905_Scorpio_DSC_0017_1440p

Łaziki musiały wykonać szereg zadań, takich jak pobranie próbek, czy asystować “rannemu astronaucie”. Studenci musieli wykonać również poprawną dokumentacje projektu i przedstawić swoje wyniki na prezentacji. Zawody odbywały się przy dużym udziale publiczności.

Na terenie centrum odbywał się również Piknik Naukowy, w którym różne organizacje i instytucje naukowe prezentowały swoją działalność. Na miejscu były zarówno amatorskie stowarzyszenia astronomiczne, jak i większe instytucje, takie jak Polskie Towarzystwo Rakietowe, Sener czy Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Równocześnie na miejscu odbywała się konferencja Humans in Space. Gośćmi specjalnymi byli Scott Hubbard (były dyrektor centrum NASA Ames, oraz inicjator misji Mars Pathfinder) oraz Robert Zubrin (założyciel Towarzystwa Marsjańskiego, inżynier, który zaproponował użycie pozyskanego z atmosfery Marsa metanu do przeprowadzenia misji załogowej). Przez trzy dni odbywały się prelekcje dotyczące różnych aspektów lotów załogowych. Kosmonauta.net brał udział w panelu dotyczącym przedsiębiorczości kosmicznej, m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, funduszu kapitałowego Black Pearls oraz środowisk studenckich.

Profesor Scott HubbardWydarzenia odbiła się szerokim echem medialnym. Skala wydarzenia była na tyle duża, iż żartowano, że zawody przyćmiły szczyt NATO. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja zawodów ERC.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

Comments are closed.