SPOT 7 na orbicie

0

Indyjska rakieta PSLV wyniosła francuskiego satelitę obserwacji Ziemi SPOT 7.

W poniedziałek 30 czerwca indyjska rakieta nośna PSLV w ramach komercyjnego startu wyniosła na orbitę francuskiego satelitę obserwacji Ziemi SPOT 7 dla firmy Spot Image. Nowy SPOT dołączy do swojego bliźniaka, SPOT 6, wyniesionego w 2010 roku (również rakietą PSLV).

Rakieta Polar Satellite Launch Vehicle wystartowała o godzinie 04:22 GMT z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Satelizacja ponad 700 kilogramowego statku nastąpiła 18 minut później. Wraz z nim na orbitę wyniesiono też cztery mniejsze satelity z Niemiec (AISat 1), Kanady (CanX 4 i 5) i Singapuru (VELOX 1 NSAT/PSAT).

Start oglądany był przez premiera Indii, Narendra Modiego. W przemowie po starcie premier nadmienił, że „rakiety PSLV wyniosły do tej pory 67 satelitów, z czego 40 było zagranicznych, z 19 różnych krajów. Satelity teraz wyniesiony pochodzą z krajów rozwiniętych: Francji, Kanady, Niemiec i Singapuru.”

SPOT 7 to komercyjny satelita obserwacji Ziemi w zakresie optycznym. Z orbity o wysokości ok. 700 kilometrów będzie wykonywał zdjęcia naszego globu o rozdzielczości 1,5 metra. Satelita wesprze swojego starszego bliźniaka, SPOT 6, krążąc wokół Ziemi z przesunięciem 180° od niego, tj. po przeciwległej stronie kuli ziemskiej. Para satelitów będzie mogła fotografować do 6 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi dziennie. Nadal działa też jeszcze starszy satelita serii SPOT, SPOT 5, wyniesiony w 2002 roku.

(SFN, ISRO)

Comments are closed.