Kosmonauta.net na IAC 2014!

0

Już po raz piąty przedstawiciele Kosmonauta.net wybiorą się na prestiżową konferencję International Astronautical Congress. Jej tegoroczna edycja odbędzie się w Toronto w Kanadzie.

International Astronautical Congress (IAC) jest prawdopodobnie najważniejszą konferencją sektora kosmicznego, której kolejne edycje co roku odbywają się w innym mieście, na innym kontynencie. Każdego roku na jej kolejną edycję przyjeżdżają tysiące specjalistów sektora kosmicznego, reprezentujących państwa niemal z całego świata. Dzięki tak bogatemu wsparciu intelektualnemu, IAC pełni rolę forum, na którym przeprowadza się całe spektrum prezentacji w wielu sesjach tematycznych i różnych dziedzinach: od kwestii technicznych, takich jak małe satelity czy rakiety nośne, poprzez koncepcje misji na niską orbitę wokółziemską czy też poza bezpośrednie otoczenie Ziemi, aż po kwestie ekonomiczne i polityczne.

Podczas IAC padają również ważne zapowiedzi, a także prezentowane są najważniejsze dokonania oraz zawiązują się nowe współprace. Jednakże, bardzo duże zainteresowanie IAC ze strony sektora kosmicznego powoduje, iż co roku następuje bardzo duża selekcja przesłanych na tę konferencję abstraktów.

Po raz pierwszy przedstawiciele Kosmonauta.net uczestniczyli w konferencji IAC w 2010 roku. Wówczas to odbywała się ona w sąsiedztwie naszego kraju, w czeskiej Pradze, w kraju, który niespełna dwa lata wcześniej stał się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W 2011 roku, choć uczyniliśmy to wirtualnie, prezentowaliśmy naszą pracę na IAC, który odbył się w Kapsztadzie. Z kolei w 2012 roku, konferencja IAC odbywała się w Neapolu, gdzie zaakceptowano aż trzy prezentacje przygotowane przez zespół Kosmonauta.net. W zeszłym roku IAC odbyło się w Pekinie – również tam nie mogło nas zabraknąć, i tym razem pojawiliśmy się z dwiema prezentacjami.

W tym roku na IAC 2014 przesłaliśmy jeden abstrakt i choć na odpowiedź przyszło nam czekać do 7 maja – nasz abstrakt został ostatecznie zaakceptowany! Okazało się, że tym razem nie udało się nam dostać na sesję prelekcyjną, ale nasz abstrakt został zaakceptowany na tzw. sesję posterową.

Nasza tegoroczna publikacja na IAC nosi tytuł “The Czech and Polish space sectors – the impact of ESA membership”. Plakat zostanie zaprezentowany w ramach sesji “27th Symposium on Space Policy, Regulations and Economics”. Ta publikacja zostanie przygotowana wspólnie z Czeskim Biurem Kosmicznym, z którym w ten sposób rozpoczynamy wstępną współpracę.

Tegoroczna publikacja na IAC jest kontynuacją prac z 2012 i 2013 roku. W 2012 roku opisaliśmy polski sektor kosmiczny w „przeddzień” wejścia naszego kraju do ESA. Z kolei w 2013 roku opisaliśmy pierwsze wydarzenia, jakie nastąpiły już po wejściu Polski w struktury tej europejskiej agencji.

Na IAC 2014 postanowiliśmy dokonać porównania pomiędzy Polską, która weszła do ESA pod koniec 2012 roku a Czechami, które dołączyły do tej agencji cztery lata wcześniej. Właśnie 2014 rok jest ciekawym momentem na dokonanie takiego porównania, ponieważ już niedługo, bo w ciągu kilkunastu miesięcy, do ESA powinny dołączyć kolejne państwa z naszego regionu.

IAC 2014 odbędzie się pomiędzy 29 września a 3 października w Toronto.

Comments are closed.