Już jutro – Polska w ESA – Nowe szanse dla biznesu

0

Przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, administracji, politycy oraz naukowcy będą rozmawiać o szansach, jakie Polsce daje członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Wydarzenie „Polska w ESA – nowe szanse dla biznesu” odbędzie się 11 kwietnia 2014 r. w Planetarium Niebo Kopernika w Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki, CNK, Niebo Kopernika oraz ESA.

W konferencji otwierającej wezmą udział m.in.: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain, dyrektor ds. edukacji Hugo Marée oraz reprezentanci polskiego i europejskiego przemysłu kosmicznego.

Celem wydarzenia „Polska w ESA – nowe szanse dla biznesu” jest pokazanie możliwości polskiego sektora kosmicznego i jego osiągnięć. Będzie to także okazja do zachęcenia biznesu i nauki do ściślejszej współpracy i realizacji wspólnych projektów.

Obecni na konferencji przedsiębiorcy i eksperci będą mówić m.in. dlaczego Polska powinna inwestować w przemysł kosmiczny. Udowodnią, że jest on kluczowy dla podnoszenia jakości, bezpieczeństwa i standardów życia społeczeństwa, a przy tym dochodowy.

Choć Polska nie aspiruje, by być potęgą kosmiczną, to może znakomicie wyspecjalizować się w bardzo opłacalnym badaniu i przede wszystkim wykorzystywaniu przestrzeni kosmicznej. Dzięki zastosowaniu danych satelitarnych można usprawnić funkcjonowanie istniejącej infrastruktury w wielu dziedzinach z korzyścią dla polskiej gospodarki i społeczeństwa.  Inteligentne systemy transportu, planowanie przestrzenne, monitoring i ochrona środowiska, rolnictwo oraz zarządzanie kryzysowe to przykłady kilku z nich.

Pożytkując unijne pieniądze, czerpiąc korzyści ze współpracy z ESA i rozwijając sektor kosmiczny, polska gospodarka będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla obcego kapitału. Inwestorzy chętnie lokują środki w działalność kosmiczną, ponieważ ma ona jedną z najwyższych stóp zwrotu ze wszystkich sektorów gospodarki.

Zachęcamy do zapoznania się z programem i odwiedzenia ekspozycji polskich firm przemysłu kosmicznego, naukowców i studentów. Tego dnia będzie można zobaczyć modele polskich satelitów, rakiet i komponentów, a także projekty studenckie, np. łaziki marsjańskie. Wydarzenie będzie otwarte dla zwiedzających od godz. 13:00.

Uwaga: udział w wydarzeniach odbywających się w Sali Projekcyjnej jest możliwy wyłącznie za okazaniem imiennego zaproszenia.

(MG)

Comments are closed.