Orbity ponad 100 tysięcy planetoid na jednej animacji

0

Jak wygląda ruch ponad 100 tysięcy planetoid w obszarze do orbity Jowisza? Animacja wykonana przez Sloan Digital Sky Survey prezentuje te obiekty i dzieli je na kilka głównych rodzin planetoid.

Obszar pomiędzy Marsem a Jowiszem to wyjątkowe miejsce w naszym Układzie Słonecznym, w którym znajduje się Pas Planetoid. Obecnie szacuje się, że liczebność planetoid większych od 1 km w tym pasie jest bliska 2 milionów. Jednocześnie, „tuż za” Pasem Planetoid krążą planetoidy trojańskie, najczęściej znajdujące się około 60 stopni przed i za Jowiszem w jego ruchu orbitalnym. Niektórzy astronomowie uważają, że trojańczyków może być więcej niż obiektów w Pasie Planetoid.

Amerykański program przeglądu nieba o nazwie Sloan Digital Sky Survey (SDSS) obserwuje także planetoidy. Poniższa animacja prezentuje ponad 100 tysięcy obiektów z Pasa Planetoid oraz trojańczyków, których orbity są znane z dużą precyzją. W animacji zastosowano następujące kolory: zielony, odpowiadający planetoidom z rodziny Westa, niebieski, związany z planetoidami typu C (najliczniejsza grupa planetoid) oraz czerwony, czyli trojańczyków Jowisza. Na animacji zaprezentowano także w formie okręgów średnie odległości planet wewnętrznych i Jowisza od Słońca.

{youtube}Xo7A-tKITlo{/youtube}
Ponad 100 tysięcy planetoid na aimacji SDSS / Credits – Sloan Digital Sky Survey

Animacja zdaje się sugerować, że trojańczyków jest mniej od obiektów w Pasie Planetoid. Tak prawdopodobnie nie jest – duża część trojańczyków nie została jeszcze wykryta, gdyż wydaje się, że są to ciemniejsze obiekty od tych z Pasa Planetoid. Z uwagi na duży postęp w technikach związanych z detekcją obiektów astronomicznych, można się spodziewać dużej ilości odkryć trojańczyków w najbliższych kilku latach.

Na koniec warto dodać, że Pas Planetoid dziś stanowi jedynie około 0,1 % swej pierwotnej populacji. Za „zniknięcie” reszty jest odpowiedzialny Jowisz.

(SDSS)

Comments are closed.