Polacy w tegorocznej edycji CanSat!

0

 W połowie grudnia wyłoniono finalistów ESA CanSat Contest 2014. Podobnie jak w zeszłym roku, wśród nich znalazł się zespół KrakSat, z ładunkiem KrakSat 2014.

W październiku 2013 roku, Biuro Edukacyjne ESA, we współpracy z Norweskim Centrum Edukacji Kosmicznej (NAROM), zaprosiło uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w Europejskim Konkursie CanSat 2014.

Po raz kolejny odzew na konkurs był bardzo duży. Zgłoszono ponad 50 propozycji z 14 krajów członkowskich ESA. Do udziału w kampanii startowej, która odbędzie się między 1 do 5 czerwca 2014 na norweskim poligonie rakietowym Andøya, wybrano 9 drużyn.

Zwycięskie drużyny i propozycje:

  • Technikum elektrotechniczne w Jecna (Czechy). Ładunek PragSAT będzie prowadził trójwymiarowe pomiary przyspieszenia i pola magnetycznego.
  • Europaschule SZ SII Utbremen z Bremy (Niemcy). Eksperyment Apollo 12 ma mierzyć temperaturę i wilgotność podczas opadania przez atmosferę.
  • Gimnazjum Vegesack z Bremy (Niemcy) przetestuje eksperyment dotyczący alternatywnych źródeł energii opartych o panele słoneczne za pomocą Recyclable Ecological Designs (R.E.D.).
  • 3. Liceum Ogólnokształcące Mytiline ze Strati Mirivili (Grecja, wyspa Lesbos). Ich Aristarchus wykona obserwacje Słońca.
  • Liceum Viannos (Grecja, wyspa Kreta). Eksperyment ViannoSat wykona testowe oddzielenie satelity na przewodzie w celu pomiaru pola magnetycznego Ziemi.
  • Liceum Ogólnokształcące z Krakowa (Polska). Ładunek KrakSat 2014 będzie starał się wykryć ślady życia, dokonując pomiarów promieniowania.
  • Państwowe Liceum Informatyczne w Piatra Neamt (Rumunia). CanSatRo-Sat One zbierze dane za pomocą łazika, w czasie i po lądowaniu.
  • Liceum im. Carmen Sylvy z Eforie Sud (Rumunia). Ładunek Carmen Sylva będzie prowadził pomiary atmosfery i pola magnetycznego oraz podejmie próbę lądowania.
  • Centrum edukacji IES El Greco z Toledo (Hiszpania). GrecoSat będzie wykonywał pomiary gazów atmosferycznych oraz podejmie próbę lądowania za pomocą poduszek powietrznych.

W tym roku dostępnych będzie łącznie 16 miejsc startowych. Prócz misji wybranych przez ESA, miejsce startowe zostało automatycznie przyznane zwycięzcom krajowych konkursów. Łącznie siedem takich drużyn weźmie udział w tegorocznej kampanii startowej.

Na każdą z drużyn będzie się składało od 4 do 10 uczniów szkół średnich, w wieku 16 lat lub więcej. Każdej z drużyn pomagał będzie jeden nauczyciel lub wykładowca. Opiekunowie grup wezmą udział w warsztatach zapoznawczych przeprowadzanych przez NAROM. Odbędą się one 24 i 25 stycznia 2014 w ESA Space Technology Centre (ESTEC) w Holandii.

Każdy z nauczycieli otrzyma zestaw CanSat oraz instrukcje dotyczące czujników, analizy sygnałów, przetwarzania i transmisji danych, tworzenia i instalacji oprogramowania. Spotkaniu będzie towarzyszyła wycieczka po światowej klasy laboratoriach ESTEC.

Pierwszy europejski konkurs CanSat miał miejsce w sierpniu 2010 roku. Od tego czasu kilkudziesięciu nauczycieli i kilkuset uczniów z krajów członkowskich ESA mogło cieszyć się budową i uruchomieniem swoich „miniładunków” – nie większych od puszki napoju – na małej rakiecie czy balonie.

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.