Cumowanie statku Progress M-21M do stacji ISS

0

W ubiegły piątek, o godzinie 23:30 CET, do tylnego portu modułu Zwiezda Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przyłączony został w trybie manualnym towarowy statek Progress M-21M.

53. statek wysłany do stacji ISS wypełniony był niemal trzema tonami ładunku – jedzeniem, paliwem oraz prezentami świątecznymi dla członków Ekspedycji 38. Progress M-21M po udanym wyniesieniu na pokładzie rosyjskiej rakiety spędził na orbicie 4 dni – znacznie więcej niż miało to miejsce w czasie ostatnich misji tych bezzałogowych statków. Spowodowane to było dostatecznym przetestowaniem “szybkiego” podejścia do stacji ISS, co jest istotne w przypadku załogowych misji statków Sojuz.

„Szybka” trajektoria podejścia do ISS pozwala na dotarcie do niej w przeciągu około 6 godzin (4 orbity wokół Ziemi) od startu. Przyspieszone dotarcie statków Progress do ISS jest istotne w przypadku dostarczania delikatnych próbek (np. biologicznych), które muszą szybko znaleźć się w odpowiednim urządzeniu na stacji. W misji statku Progress M-21M, który wyniesiony został na orbitę 25 listopada 2013 roku, takie przyspieszone dotarcie nie było jednak wymagane.

Dodatkowo w tej misji bezzałogowego rosyjskiego statku przetestowano nowy system kontroli zbliżania o nazwie KURS-NA, który obejmuje m.in. antenę AO-753A (zastępującą anteny 2AO-VKA i AKR-VKA) i charakteryzuje się lepszą wydajnością oraz mniejszą masą od starszego KURS-A. Test polegał na zbliżeniu się w ubiegłą środę, 27 listopada 2013 roku, do stacji ISS na odległość około 1,5 km i sprawdzeniu działania nowego systemu. Testy wypadły pomyślnie, a statek wycofał się na większą odległość od stacji na okres około dwóch dni.

W ubiegły piątek, 29 listopada 2013 roku, przeprowadzona miała zostać standardowa procedura automatycznego cumowania statku do rosyjskiego węzła cumowniczego. W odległości 60 metrów od węzła doszło jednak do niespodziewanego wejścia statku Progress M-21M w tryb śledzenia stacji. W związku z tym dowódca ISS, Oleg Kotow, przejął kontrolę nad statkiem przy wykorzystaniu systemu TORU i doprowadził manewr cumowania do końca. Do otwarcia włazów i rozpoczęcia wyładunku dostarczonych zapasów doszło w sobotę.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.