ATV 4 odłączył od ISS (28.10.2013)

0

Wczoraj, 28 października, o godzinie 09:55 czasu polskiego nastąpiło odłączenie statku zaopatrzeniowego ATV 4 – Albert Einstein od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugiego listopada ATV 4 spłonie w atmosferze. 

Albert Einstein jest już czwartym statkiem z rodziny ATV (z ang. Automated Transfer Vehicle) należących do Europejskiej Stacji Kosmicznej i przeznaczonych do zaopatrywania załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w części zamienne, wodę, powietrze, żywność, paliwo i sprzęt doświadczalny.

Przez ostatnie 4 miesiące pozostawał on przycumowany do rosyjskiego modułu Zwiezda. Po wyczerpaniu zapasów i wypełnieniu statku zbędnymi odpadami, odłączył się od Stacji. Jego miejsce zajmie Sojuz TMA-09M, który obecnie znajduje się przy module Rasswiet. Przemieszczenie Sojuza odbędzie się w najbliższy piątek, a zajmie się tym 3 z 6 obecnych członków załogi.

Manewr ten ma celu przygotowanie miejsca dla nowej ekspedycji, która dołączy do Stacji na początku listopada br. W efekcie Stację „zamieszkiwać” będzie chwilowo łącznie 9 lokatorów. Kilka dni później załoga Sojuza TMA-09M, czyli Fiodor Jurczychin, Karen Nyberg i Luca Parmitano powrócą na Ziemię.

W międzyczasie ATV 4 będzie stopniowo kierowany w stronę Ziemi, kończąc swoją misję deorbitacją w rejonie południowego Pacyfiku. Zejście z orbity nastąpi w sobotę, 2 listopada. Fragmenty, które nie ulegną zniszczeniu wpadną w głębiny Oceanu.

Albert Einstein posiada następcę. Prace nad ATV 5 – Georges Lemaitre dobiegają końca, już wkrótce zostanie on przetransportowany do wyrzutni w Gujanie Francuskiej. Start nastąpi w połowie czerwca przyszłego roku. Będzie on jednocześnie ostatnim statkiem z rodziny ATV.

(NASA, ESA)

Comments are closed.