Postęp prac nad silnikiem XCOR i ULA

0

XCOR i ULA meldują postępy nad rozwojem swojego silnika na paliwo ciekłe.

Firmy XCOR Aerospace i United Launch Alliance donoszą o kolejnych postępach w budowie rozwijanego wspólnie silnika na ciekły wodór.

Jak powiedział szef projektu z ramienia XCOR, Jeff Greason, udało się uruchomić pompę ciekłego wodoru przy pełnym tempie przepływu i ciśnienia, dodając, że “ten krok milowy bazuje na wcześniejszych sukcesach osiągniętych z pompami ciekłego tlenu i nafty, które uruchamiano już wielokrotnie. Jego osiągnięcie pozwoli nam przejść do łącznych prób demonstracyjnego silnika na ciekły wodór zasilanego naszymi pompami tłokowymi ciekłego wodoru i ciekłego tlenu.”

Firmy stawiają sobie za cel opracowanie taniego, kriogenicznego górnego stopnia dla rakiet nośnych, o sile ciągu 110 kN, z możliwością jego podwojenia. Jeśli projekt się powiedzie, ma pozwolić na budowę tańszych i prostszych w obsłudze rakiet.

Spośród pomp nafty, tlenu i wodoru, to przed tymi ostatnimi stawiane są największe wymagania. Ciekły wodór ma z tych trzech substancji najniższą temperaturę, a jego cząsteczki są najmniejsze, co powoduje choćby problemy ze szczelnością instalacji. Nowa pompa XCOR/ULA pokazuje zaś jaki postęp może dokonać się w ich budowie, osiągając niższą masę przy zachowaniu wysokich parametrów pracy.

XCOR chce zmniejszyć koszty dostępu do orbity, zwiększając niezawodność elementów silników rakietowych, jednocześnie stawiając na tańsze wytwarzanie i wielokrotne użytkowanie. Nowe tłokowe pompy mają być nawet rząd wielkości tańsze w produkcji niż obecnie użytkowane turbiny. W tym też leży oryginalne podejście XCOR do tej tematyki badań. Firma stara się bowiem bazować na starej, sprawdzonej w przemyśle samochodowym, technice tłokowej. Wieloletnie badania, a od jakiegoś czasu wsparcie ULA, zdaje się przynosić interesujące efekty.

XCOR pracuje również nad suborbitalnym pojazdem Lynx II.

Zobacz też:

(XCOR,ULA,SPX)

{module [346]}

Comments are closed.