IAC 2013 – pierwsza relacja

0

Rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, który w tym roku odbywa się w Pekinie. Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Kosmonauta.net. Ten artykuł zawiera podsumowanie pierwszego dnia tej konferencji.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (International Astronautical Congress, IAC) to prawdopodobnie najważniejsza konferencja sektora kosmicznego. Każdego roku IAC odbywa się w innym mieście, na innym kontynencie – rok temu odbyła się ona w Neapolu we Włoszech. IAC to świetne miejsce na spotkanie i przedstawienie wyników prac w różnych dziedzinch przemysłu kosmicznego oraz narodowych i międzynarodowych planów rozwoju.

IAC 2013 odbywa się w Pekinie, co oznacza silną prezencję chińskiego sektora kosmicznego. Jeszcze w piątek przed konferencją, Zhou Jianping, główny konstruktor w chińskim programie lotów załogowych, oświadczył, że na chińskiej stacji kosmicznej, która ma być gotowa w 2020 roku, będzie miejsce dla zagranicznych astronautów. Lokalizacja Kongresu w Chinach oznacza także, że zabrakło tam amerykańskiego sektora kosmicznego, który nie może bezpośrednio współpracować z Chinami. Ponadto, tegoroczne kłopoty finansowe amerykańskiej agencji NASA spowodowały, że pojawiło się zaledwie około 30 osób z tej agencji, zamiast tradycyjnych 50-60. Z drugiej strony – wyraźnie zauważalna jest reprezentacja mniejszych „graczy” sektora kosmicznego oraz kilku państw Europy. Swoje stanowiska ma francuska agencja CNES oraz niemieckie, włoskie i belgijskie firmy. Widoczna jest także obecność przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz reprezentantów z Republiki Południowej Afryki.

Pierwszy dzień IAC 2013 to wystąpienia przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA, chińskiej CNSA, indyjskiej ISRO, rosyjskiej agencji kosmicznej czy kanadyjskiej CSA. Na szczególną uwagę zwraca wystąpienie Jean-Jacquesa Dordain’a, dyrektora generalnego ESA, podczas spotkania szefow agencji, który rozpoczął swoją mowę od słów związanych z Polską, która w listopadzie będzie świętować pierwszy rok obecności w tej agencji kosmicznej. Ponadto, dyrektor generalny ESA mówił o potrzebie intensyfikacji prac związanych z tematem “śmieci kosmicznych” oraz zapowiedział przelot sondy Mars Express w odległości mniejszej od 50 km od Fobosa (księżyca Marsa) pod koniec tego roku.

Z kolei Charles Bolden, administrator NASA przedstawił obecny stan prac w tej agencji. Bolden nadmienił prace związane z rakietą SLS oraz przygotowania do lotów poza bezpośrednie otoczenie Ziemi.

Podczas pierwszego dnia IAC 2013 przedstawiciel Kosmonauta.net zaprezentował także naszą pierwszą prezentację. Nasza pierwsza praca nosi tytuł „First Polish Activities as a Full Member of ESA”. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, po której w kuluarach padło kilka pytań o polski sektor kosmiczny oraz możliwości współpracy. Co ciekawe, w tym roku jest także bardziej zauważalna obecność Polski. Z naszego kraju przyjechała delegacja posłów oraz kilku przedstawicieli Centrum Badań Kosmicznych.

Przedstawiciel Kosmonauta.net spotkał się także z Sandrą Magnus – byłą astronautką NASA, obecnie AIAA, którą bardzo zainteresowały szczegóły zeszłorocznej akcji poparcia dla wejścia Polski do ESA.

Na IAC 2013 wystawiono także kapsułę powrotną z misji załogowej Shenzhou-10, która odbyła się w czerwcu tego roku. Obecni są także tajkonauci.

Astronauci Shenzhou-10 na otwarciu IAC

Z Sandrą Magnus

Kapsuła Shenzhou-10 w chińskiej części wystawowej

Zobacz także relację z poprzedniej edycji IAC:

{module [346]}

Comments are closed.