Koniec misji Sojuz TMA-08M (11.09.2013)

0

Trzech kosmonautów powróciło do Ziemię po 166 dniach spędzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do startu Sojuza TMA-08M doszło 28 marca 2013 roku o godzinie 21:43 CET. Po zaledwie 5 godzinach i 45 minutach doszło do cumowania Sojuza TMA-08M do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie znajdowali się Rosjanie Paweł Winogradow (dowódca statku, 3 lot) i Aleksandr Misurkin (inżynier pokładowy nr 1, 1 lot) oraz Amerykanin Christopher Cassidy (inżynier pokładowy nr 2, 2 lot). Kosmonauci weszli w skład 35. Ekspedycji na ISS, a od maja – w skład Ekspedycji 36. Warto tu dodać, że zaledwie kilkadziesiąt godzin przed cumowaniem Sojuza TMA-08M do ISS doszło do odłączenia bezzałogowej kapsuły Dragon z misji CRS-2 od Stacji.

Po 166 dniach na ISS nastąpiło zakończenie misji Sojuza TMA-08M. Jeszcze przed północą (czasu polskiego), 10 września Winogradow, Misurkin i Cassidy przeszli do wnętrza kapsuły i zamknęli włazy. Następnie, o godzinie 01:35 CEST nastąpiło odłączenie od ISS. Lądowanie nastąpiło na stepach Kazachstanu tuż przed godziną 05:00 CEST. Poniższe nagranie prezentuje moment lądowania kapsuły Sojuz TMA-08M.

{youtube}4we7eUdxoUs{/youtube}
Końcowe etapy lądowania Sojuza TMA-08M / Credits – NASA TV

W trakcie pobytu tej trójki na ISS doszło do kilku ważnych wydarzeń. W maju nastąpiła awaria systemu chłodzenia amerykańskiej części Stacji, która wymagała awaryjnego spaceru kosmicznego. Oprócz tego spaceru przeprowadzono także jeszcze pięć innych spacerów. W trakcie rosyjskiego spaceru EVA-32 doszło do instalacji polskiego przyrządu na pokładzie Stacji, zaprojektowanego przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Niewątpliwie jednak największą uwagę zwrócił amerykański spacer EVA-23, który został przerwany wskutek poważnego wycieku wody wewnątrz skafandra europejskiego astronauty Luca Parmitano. W spacerze EVA-23 brał udział także Christopher Cassidy.

Wartym odnotowania wydarzeniem była także wyprawa japońskiego statku bezzałogowego HTV-4. Jej koniec nastąpił tydzień temu, 4 września.

Już 26 września dojdzie do startu kolejnej misji załogowej w kierunku ISS. Na pokładzie Sojuza TMA-10M znajdzie się dwóch Rosjan i jeden Amerykanin. Do tego czasu na pokładzie Stacji będzie przebywać załoga trzech astronautów.

Misja Sojuz TMA-08M jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

Comments are closed.