Transfer kosmicznych aplikacji na rzecz medycyny

0

Czy aplikacje dedykowane wyspecjalizowanemu sektorowi kosmicznemu mogą przydać się w zastosowaniach ziemskich? Tak, czego przykładem jest AlzTools 3D Slicer pozwalający na wykrywanie choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest i będzie jedną z najgroźniejszych dolegliwości krajów uprzemysłowionych, gdzie średnia wieku stale rośnie. Ryzyko zachorowania po 70 roku życia wynosi 5%, a dziesięć lat później już 20-30%. Przewidywana długość życia po wystąpieniu wczesnych objawów to maksymalnie 7 lat. Chory cierpi na zaburzenia pamięci, maleją jego zdolności poznawcze, uwaga i motywacja. Dodatkowo większość pacjentów z chorobą Alzheimera przejawia także objawy choroby Parkinsona (degeneracja pnia mózgu).

Jak wykryć chorobę Alzheimera? Sposobów jest kilka, ale najpewniejszym jest magnetyczne obrazowanie mózgu. Pacjenci z chorobą Alzheimera mają zmniejszoną objętość kory mózgowej i struktur podkorowych. Poprzez obserwację zdjęć z magnetycznego rezonansu lekarz-specjalista może stwierdzić czy to na pewno choroba Alzheimera (a nie np.: otępienie starcze). Problem występuje w przypadku wczesnej diagnozy, kiedy zmiany patologiczne (degradacja neuronów glutaminianergicznych w korze mózgu, zmiany morfologiczne w hipokampie i ciele migdałowym) nie są rozległe. Wtedy wymagana jest ekspertyza lekarza z dużym doświadczeniem. Może zająć ona sporo cennego dla pacjenta czasu.

Z tego też względu opracowano aplikację, której zadaniem jest wspomaganie lekarzy w wykrywaniu zmian strukturalnych w mózgu, wywołanych chorobą Alzheimera.

Informatycy z Elecnor Deimos (Hiszpania) od lat zajmują się oprogramowaniem dedykowanym do analizy obrazów satelitarnych i wykrywania oraz oznaczania obiektów znajdujących się na tych zdjęciach. Na podstawie doświadczeń zebranych przy kosmicznych aplikacjach, programiści stworzyli aplikację dla medycyny. AlzTools poddaje analizie zdjęcia mózgu (a właściwie jego przekroje) uzyskane przy pomocy rezonansu magnetycznego. Medycy specjalizujący się w chorobie Alzheimera odpowiadają za prawidłowe oznaczenie poszczególnych regionów mózgu oraz widocznych zmian patologicznych.

Narzędzie  AlzTools aktualnie znajduje zastosowanie na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Castilla La Mancha w Albacete (Hiszpania). Po serii testów może dostać się do komercyjnego użytku. Jest to przykład na to, jak kosmiczne technologie mogą zostać przetransferowane na szerszy, ziemski rynek.

Z czasem AlzTools wejdzie do powszechnego użytku, co obniży koszta wykrywania choroby Alzheimera. Być może do poziomu, który pozwoli na powszechne badania społeczeństwa.

Źródło: ESA

{module [346]}

Liczba zachorowań na demencję i chorobę Alzheimera w poszczególnych państwach na 100 000 mieszkańców. Jasnożółty kolor odpowiada 100 osobom, następnie pomarańczowy 200, aż do czerwonego, który oznacza 300 osób cierpiących na demencję. Stan na rok 2004, wg danych WHO. (Credit: Wikipedia)

Comments are closed.