Gaia przygotowana do startu

0

Europejska sonda Gaia została przygotowana do startu i wkrótce zostanie przewieziona do Gujany Francuskiej.

Gaia, europejska sonda kosmiczna, której zadaniem będzie wyznaczenie pozycji setek milionów gwiazd, jest już gotowa do startu. Statek przeszedł pomyślnie wszystkie testy i badania, i teraz czeka go przewiezienie do Gujańskiego Centrum Kosmicznego, skąd jeszcze w tym roku zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną.

Przez pięć lat statek będzie z największą jak dotąd precyzją wyznaczał położenie na niebie setek milionów gwiazd. Dwa teleskopy będą obserwowały niebo z użyciem największej cyfrowej kamery kiedykolwiek wyniesionej w kosmos, o prawie miliardzie pikseli. Głównym produktem tychże pomiarów ma być bardzo dokładna trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej. Statek ma zmierzyć położenie, prędkość, temperaturę, jasność, skład, i inne własności fizyczne około 1 miliarda gwiazd (ok. 1% wszystkich w gwiazd w Drodze Mlecznej). Taka mapa wspomoże badania nad pochodzeniem i ewolucją galaktyki przez nas zamieszkiwanej.

Gaia zostanie wystrzelona pod koniec tego roku (start był już planowany na 19 września, ale wiadomo, że data ta nie zostanie dotrzymana) rakietą Sojuz-STB/Fregat-MT z kosmodromu w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Statek czeka długa podróż do punktu L2 równowagi układu Słońce – Ziemia. Przez pierwszy miesiąc Gaia będzie podróżować do tego oddalonego o 1,5 miliona kilometrów punktu. Sonda będzie krążyła wokół punktu L2, po orbicie o średnich parametrach 200 000 x 200 000 x 90 000 km, o okresie 180 dni.

Gaia będzie miała też możliwość zaobserwowania wielu dotąd nieobserwowanych obiektów w naszym układzie słonecznym, jak asteroidy, a także poza nim, jak egzoplanety czy supernowe. Alvaro Giménez, dyrektor ESA ds. nauki i zdalnej eksploracji, mówi wręcz, że “Gaia będzie maszynką do odkryć ESA”. ESA posiada cenne doświadczenie w astrometrii satelitarnej dzięki misji Hipparcos – pierwszej sondzie dedykowanej właśnie tej dziedzinie astronomii. Gaia “powie nam z czego zrobiony jest nasz dom, Droga Mleczna, jak powstał, ze szczegółami wcześniej nieoglądanymi, i pchnie Europę na czoło astronomii precyzyjnej”, kontynuuje Giménez.

Zobacz też

Jeśli lubisz informacje dotyczące astronomii, misji kosmicznych i przemysłu kosmicznego – polub nasz profil na serwisie Facebook.

(ESA)

{module [346]}

 

Comments are closed.