Sojuz TMA-06M powrócił na Ziemię

0

Logo misji Sojuz TMA-06M / Credits - RoscosmosZakończyła się misja rosyjskiej kapsuły Sojuz TMA-06M. Po około 24 godzinach opóźnienia, nastąpił udany powrót na Ziemię trzech kosmonautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start Sojuza TMA-06M nastąpił 23 października 2012 roku o 12:51 CEST. Na pokładzie tej rosyjskiej kapsuły znalazło się trzech kosmonautów: dwaj Rosjanie – Oleg Nowickij (dowódca, 1 lot) i Jewgienij Tariełkin (inżynier pokładowy nr 2, 1 lot), oraz Amerykanin – Kevin Ford (inżynier pokładowy nr 1, 2 lot). Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sojuz TMA-06M dołączył dwa dni później, 25 października o godzinie 14:29 CEST.

Przez 142 dni Nowickij, Tariełkin i Ford przebywali na pokładzie ISS, wchodząc w skład Ekspedycji 34. Był to czas intensywnych prac na pokładzie Stacji: powitano m.in. kapsułę Dragon, którą przyłączono do modułu Harmony 3 marca. Nastąpił również chwilowy brak łączności z ISS po wysłaniu nowego kodu do komputerów pokładowych (19 lutego).

{module [346]}

Zakończenie wyprawy tej kapsuły planowano pierwotnie na 15 marca 2013 roku, jednak wskutek niesprzyjających warunków pogodowych w strefie lądowania zadecydowano o opóźnieniu powrotu na Ziemię o jeden dzień. Do lądowania doszło 16 marca około godziny 04:06 CET niedaleko miasta Arkałyk w Kazachstanie. Po lądowaniu szybko do kapsuły dotarły służby poszukiwawcze i medyczne. Trzech kosmonautów jest w dobrej formie i nie wymagali specjalnej pomocy medycznej.

{youtube}BIKCtJAgjv0{/youtube}
Lądowanie Sojuza TMA-06M – 16.03.2013 / Credits – NASA TV

Wraz z końcem Ekspedycji 34. na ISS rozpoczęła się Ekspedycja 35., w której dowodzenie objął Kanadyjczyk Chris Hadfield. Aktualnie na Stacji przebywa trzech rezydentów – do 28 marca, kiedy to nastąpi start Sojuza TMA-08M. Ten nadchodzący lot Sojuza będzie bardzo ciekawy, gdyż zaledwie po sześciu godzinach od startu powinno dojść do cumowanie do ISS.

(NASA)

Comments are closed.