Jedenaście lat firmy SpaceX

0

Firma SpaceX obchodzi właśnie swoje jedenaste urodziny.

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawanych firm sektora kosmicznego. Często firmie SpaceX dodaje się określenie „New Space”, czyli firmy, która charakteryzuje się dużą innowacyjnością i wkracza na nowe nisze, wcześniej zastrzeżone dla narodowych programów.

Początki SpaceX sięgają 2002 roku, kiedy to Elon Musk (wcześniej założyciel innych firm, m.in. PayPal czy Tesla Motors) zdecydował się stworzyć przedsiębiorstwo w sektorze kosmicznym. Do marca 2006 roku Elon Musk zainwestował około 100 milionów dolarów własnych funduszy oraz zabezpieczył finansowanie różnych inwestorów. Aktualnie szacuje się, że pierwsze 11 lat operacji wydano około jednego miliarda dolarów na operacje firmy SpaceX.

Pierwszym produktem SpaceX miała być rakieta Falcon 1.  Pierwszy lot tej rakiety nastąpił w 2006 roku – była to nieudana próba. Dopiero za czwartym razem, w 2008 roku lot rakiety Falcon 1 był udany. Wówczas to wyraźnie wzrosło zainteresowanie firmą SpaceX, która od tego czasu zaczęła się coraz częściej pojawiać w mediach, nie tylko tych specjalistycznych.

{module [346]}

W poprzedniej dekadzie firma SpaceX równolegle pracowała nad innymi konstrukcjami – rakietą Falcon 5 (ostatecznie zarzuconą), Falcon 9 (projektowana od 2006 roku, pierwszy lot w czerwcu 2010 roku) i kapsułą Dragon (projektowana od 2004 roku, pierwszy lot w grudniu 2010 roku). Warto tu zauważyć, że nie wszystkie projekty tej firmy doczekały się sfinalizowania – czasem, po analizie dostępnych technologii i nakładów finansowych zadecydowano o zarzuceniu prac rozwojowych. Jest to ważna kwestia firm technologicznych – nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzone cele przy dostępnych nakładach i szybka identyfikacja ryzyka jest ważna dla kondycji firmy i jej dochodów.

{youtube}ujX6CuRELFE{/youtube}
Jedenaście lat firmy SpaceX / Credits – spacexchannel

Aktualnie firma SpaceX pracuje także m.in. nad załogową wersją kapsuły Dragon, ciężką rakietą Falcon Heavy oraz platformą Grasshopper. Aktywność tej firmy z pewnością już teraz zmienia kształt sektora kosmicznego, który w wielu przypadkach dotychczas nie był rentowny w wielu niszach (takich jak rakiety nośne) i korzystał z pomocy rządowej. Dzięki firmom takim jak SpaceX (wiele podobnych powstało w ostatnich latach w różnych niszach) ten obraz sektora kosmicznego ulega zmianie, co w konsekwencji powinno doprowadzić do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności tej gałęzi przemysłu.

Jedenasta rocznica firmy SpaceX obchodzona jest także na orbicie – jej kapsuła Dragon jest obecnie przyłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Działalność firmy SpaceX jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX)

Comments are closed.