Tajemnice meteorytu ze Sutter’s Mill

0

Wykryty meteory z Sutter's MillMiędzynarodowy zespół naukowców twierdzi,  że tajemniczy bolid, który upadł na Ziemię w Dolinie El Dorado (pn. Kalifornia), w kwietniu ub. r. należy do rzadkiej i słabo poznanej klasy meteorytów – chondrytów węglistych.

Rankiem, 22 kwietnia 2012 r., mieszkańcy Kalifornii i Newady mogli przez kilkanaście sekund obserwować ognistą kulę przecinającą niebo z kierunku wschodniego ku zachodowi. Naoczni świadkowie z pobliskich Coloma i Lotus relacjonują, że słyszeli świszczący, przeciągły dźwięk, a w powietrzu czuć było zapach „spawania”. Radar meteorologiczny Dopplera, należacy do amerykańskiej sieci NEXRAD, wykrył meteoryt. O godzinie 7:51 lokalnego czasu bolid o masie ok. 44 ton wszedł w atmosferę ziemską z prędkością bliską 28,6 km/s. Eksplodował na koniec swojej trajektorii, wyzwalając energię równą eksplozji czterem kilotonom trotylu. Gdyby obiekt był większy, mógłby doprowadzić do katastrofy. 

{youtube}nQiX8Dubg28{/youtube}
Meteoryt z Sutter’sMill

Fragmenty meteorytu upadły w okolicach Sutter’s Mill, słynnego niegdyś z pokaźnych zasobów złota – stąd też pochodzi nazwa tego obiektu. Tak jak niegdyś spragnieni drogocennego kruszcu poszukiwacze, tak teraz naukowcy penetrują tamtejsze okolice. Ich celem jednak nie jest jednak złoto, lecz odłamy sklane poczhodzenia kosmicznego. Pierwsze kawałki meteorytu, ważące zaledwie od 4,0 do 5,6 g znalezono już dwa dni po uderzeniu.  Dotychczas zgromadzono ponad 70 fragmentów, których łączna masa nie przekracza jednego kilograma.

Prace badawcze nad meteorytem prowadzi międzynarodowy zespół naukowców. Jedną z kluczowych ról pełni w nim Peter Jenniskens (na zdjęciu załączonym do artykułu), astronom specjalizujący się w meteorytach z Centrum Badawczego Ames (NASA) oraz Instytutu SETI w Mountain View. Naukowcy szacują wiek meteorytu na ok. 4,5 mld lat. Prawdopodobnie ok. 50 tys. lat temu j oddzielił się on od większego obiektu, którym mogła nim być kometa z rodziny Jowisza lub asteroida. Poruszał się wewnątrz Układu Słonecznego po dość nieregularnej trajektorii, krążąc początkowo w pobliżu Jowisza, potem skierował się ku Słońcu, przelciał obok Merkurego i Wenus aż wreszcie uderzył w Ziemię.

Ku zdziwieniu naukowców, badania nad wewnętrzną strukturą, składem chemicznym i izotopowym oraz właściwościami magnetycznymi meteorytu wykazały ślady oldhamitu. Jest to niezwykle reaktywny minerał, który niszczy już wilgoć zawarta w ludzkim oddechu. Dotychczas przypuszczano, że oldhamit występuje raczej w meteorytach znajdujących się w pobliżu Ziemie, nie zaś na odległych, bogatych w węgiel asteroidach.

Wyniki badań zostały zawarte w artykule w renomowanym piśmie Science. Warto jednak zauważyć, że to dopiero początki – pozostało jeszcze wiele fragmentów do odnalezienia  i wiele analiz do przeprowadzenia.

Chondryty węgliste są to meteoryty kamienne o symbolu C, charakteryzujące się bardzo kruchą budową, w związku z czym większość z nich rozpada się w atmosferze ziemskiej.

Meteoryt Sutter's Mill

 

Comments are closed.