Sonda Cassini odkryła rzekę na Tytanie

0

Sonda Cassini na orbicie Saturna znajduje się już od 2004 roku. Od tego czasu aż 88 razy zbliżyła się do pokrytego gęstą atmosferą Tytana, najciekawszego księżyca Układu Słonecznego. Najnowsze zdjęcia radarowe pozwoliły wykryć na jego powierzchni węglowodorową rzekę.

Rzeka znajduje się północnej półkuli Tytana. Jej długość wynosi około 400 km. Rzeka rozwidla się w deltę i wpływa do Kraken Mare, największego zbiornika cieczy na tym księżycu.

Tytan jest jedynym poza Ziemią miejscem w Układzie Słonecznym, na którego powierzchni występują płyny. Na zdjęciu radarowym uzyskanym podczas 87. przelotu widać kilka dopływów rzeki. Można zatem wywnioskować, iż w tamtejszej rzece występuje prąd.

Misja sond Cassini-Huygens została wystrzelona w 1997 roku i po siedmiu latach lotu dotarła do układu Saturna. Na początku 2005 roku na powierzchni Tytana osiadł europejski lądownik Huygens. Było to najdalsze od Ziemi lądowanie w historii lotów kosmicznych. Na pokładzie lądownika znajdował się również zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Badań Kosmicznych PAN czujnik pomiaru temperatury i przewodnictwa cieplnego.

(NASA)

Wizualizacja sondy Cassini w systemie Saturna / Credits: NASA, JPL, JHUAPL

Comments are closed.