Korea Południowa odzyskała dolny stopień rakiety Unha-3

0

Korea Południowa przyznała, że udało się jej odzyskać dolny stopień północnokoreańskiej rakiety Unha-3, która 12 grudnia wyniosła satelitę Kwangmyongsong-3B.

Do startu satelity Kwangmyongsong-3B na pokładzie rakiety Unha-3 doszło 12 grudnia 2012 roku o godzinie 01:49 CET. Dziewięć minut i 27 sekund później nastąpiła separacja Kwangmyongsong-3B od górnego stopnia rakiety Unha-3. Był to pierwszy udany start rakiety orbitalnej z Północnej Korei – poprzednie cztery były nieudane. Rakieta Unha-3 umieściła satelitę Kwangmyongsong-3B na orbicie o wysokości około 500 x 584 km i nachyleniu 97,4 stopnia.

Według źródeł zachodnich Kwangmyongsong-3B został umieszczony na orbicie, ale prawdopodobnie podczas separacji z górnym stopniem rakiety Unha-3 został wprowadzony w niekontrolowany ruch obrotowy. Źródła zachodnie sugerują, że nie ma w tej chwili kontaktu z satelitą.

Około 48 godzin po starcie Unha-3, pobliska Korea Południowa ogłosiła, że jej marynarce udało się odzyskać dolny stopień tej rakiety. Do odzyskania doszło albo na wodach międzynarodowych albo na terytorialnych Korei Południowej. Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują dolny stopień rakiety Unha-3 na pokładzie południowokoreańskiego okrętu marynarki wojennej. Na opublikowanych zdjęciach widać walcowatą strukturę dolnego stopnia rakiety oraz wiązkę kabli zasilających lub służących do transmisji danych z boku stopnia rakiety. Dolny stopień nie uległ rozpadowi na drobne kawałki po uderzeniu w wodę, co ułatwiło operację odzyskania tej części rakiety.

Jest raczej pewne, że Korea Południowa nie zwróci swojemu północnemu sąsiadowi tego stopnia. Stosunki pomiędzy tymi państwami od lat są bardzo napięte a start rakiety Unha-3 jeszcze bardziej skomplikował sytuację polityczną w tym regionie. Prawdopodobnie zostanie dokonana analiza możliwości technicznych rakiety Unha-3, m.in. stopień zaawansowania technologicznego czy poszukiwanie obecności zagranicznych rozwiązań. Według różnych źródeł do udanego startu rakiety Unha-3 doszło także dzięki pomocy ze strony Iranu, który w lutym 2009 roku po raz pierwszy umieścił swojego satelitę na orbicie, dzięki rakiecie Safir. Jest możliwe, że niektóre rozwiązania wykorzystane w rakiecie Unha-3 pochodzą z Iranu.

Jednocześnie przywódca Korei Północnej, Kim Jong-un, obwieścił kolejne starty swoich rakiet. W tej chwili wydaje się dość prawdopodobne, że to państwo spróbuje umieścić kolejnego satelitę na orbicie w perspektywie kilkunastu najbliższych miesięcy.

(Newsis, Chosun)

Odzyskany dolny stopień rakiety Unha-3 / Credits - Chosun Ilbo & Chosunonline.com Odzyskany dolny stopień rakiety Unha-3 / Credits - Chosun Ilbo & Chosunonline.com

Comments are closed.