Opóźnienie wyniesienia satelity pogodowego MetOp B

0

Wystrzelenie na orbitę drugiego europejskiego satelity pogodowego MetOp zostało opóźnione, najprawdopodobniej o 2 miesiące. Przyczyną jest brak zgody pomiędzy Rosją a Kazachstanem co do rejonu upadku dolnych stopni rakiety Sojuz.

Pierwotnie start z kosmodromu Bajkonur planowany był na 23 maja, kiedy to rakieta Sojuz 2.1a i górny stopień Fregat miały umieścić satelitę pogodowego MetOp B na okołobiegunowej orbicie. Z uwagi na konieczność osiągnięcia żądanej orbity dla ładunku, rakieta musi po starcie skierować się na północ od kosmodromu. Z Bajkonuru takie starty odbywają się bardzo rzadko. Większość rosyjskich rakiet, lecących na orbity polarne, wystrzeliwana jest z kosmodromu Plesieck w północnej Rosji.

Zazwyczaj cztery rakiety dodatkowe, składające się na pierwszy stopień rakiet Sojuz, upadają po odrzuceniu na wschód od Bajkonuru, jednak jeszcze na terenie Kazachstanu. W sytuacji wystrzelenia satelity MetOp B miejsce upadku rakiet dodatkowych znajdzie się na północ od kosmodromu. Franucusko-rosyjska spółka Starsem, sprzedająca miejsca na rakietach Sojuz, podała informację, iż start zostanie opóźniony o kilka tygodni, w celu przeprowadzania dokładniejszych analiz dotyczących miejsca upadku elementów rakiety.

Przedstawiciele europejskiej agencji kosmicznej ESA spodziewają się przełożenia startu na drugą połowę lipca, już po starcie innego europejskiego satelity pogodowego – MSG-3, który wyniesiony zostanie przez rakietę Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Przez najbliższe miesiące MetOp B będzie przechowywany w clean roomie na terenie Bajkonuru, oczekując na ogłoszenie nowej daty startu.

MetOp B jest drugim z trzech prawie identycznych statków MetOp, zakontraktowanych u EADS-a przez ESA i EUMETSAT (ESA finansuje satelity i ich wyniesienie; EUMETSAT pokrywa koszty infrastruktury naziemnej i obsługi statków). MetOp A został wyniesiony w 2006 roku, a ostatni MetOp C trafi na orbitę w 2016. Program MetOp, kosztujący ok. 2,7 miliarda euro, będzie stanowił filar globalnego systemu monitorowania pogody z orbit okołobiegunowych. Tworzony jest on we współpracy z amerykańską NOAA.

Europa i USA postanowiły współdzielić pogodowe satelity meteo. W praktyce realizowane jest to tak, że każda ze stron wysyła satelity na orbity jednego typu (europejskie satelity przechodzą przez równik o 9:30, natomiast amerykańskie o 13:30), dzięki czemu wspólnie dostarczają one najlepsze dane do prognozowania pogody i klimatu.

Zobacz również:

(ESA, Starsem)

Comments are closed.