GeoEye kupi DigitalGlobe?

0

GeoEye chce kupić konkurencyjną DigitalGlobe. Takie połączenie utworzyłoby największą prywatną konstelację satelitów obrazujących.

W miniony piątek GeoEye wysunęło ofertę kupna firmy DigitalGlobe. Z połączenia zasobów obu przedsiębiorstw mogłaby powstać największa na świecie prywatna flota satelitów optycznej obserwacji Ziemi. Gdyby powstała, nowa firma zajęłaby kluczową pozycję w świadczeniu usług dla rządu USA i klientów komercyjnych. GeoEye zapowiada kontynuowanie inwestycji w usługi informacyjne i analityczne oraz najnowsze technologie satelitarne.

Według prezesa GeoEye, Matta O’Connella, to okazja dla korzystających z nietajnego zobrazowania satelitarnego. Dla klientów będzie oznaczała obniżenie kosztów i maksymalizację możliwości. O’Connell zaznacza, że wobec rosnącej konkurencji międzynarodowej i kurczącego się budżetu armii USA, połączone firmy będą lepiej radziły sobie na rynku.

GeoEye oferuje 17 USD za każdą akcję DigitalGlobe; 8,50 USD w gotówce i 8,50 USD we własnych akcjach, lub 0,3537 własnej akcji za każdą akcję konkurenta. Cena ta jest o 26% wyższa od ceny akcji DigitalGlobe na zamknięciu notowań z 3 maja 2012 roku.

GeoEye posiada obecnie satelity Ikonos, OrbView-3, i GeoEye-1. W tym roku wzbogacić ma się o satelitę GeoEye-2. Na flotę DigitalGlobe składa się: WorldView-1,  WorldView-2 (WorldView-3 zostanie wyniesiony w 2014 roku), i QuickBird-2.

Obie firmy posiadają najsilniejsze prywatne satelity optycznej obserwacji Ziemi, o rozdzielczości 40-50 cm.

Comments are closed.