Zlot astronomiczny w Rydnie – 24-27 maja

0

Stowarzyszenie „Creative Community” zaprasza pasjonatów astronomii z obszaru województwa świętokrzyskiego i okolic do uczestnictwa w zlocie, połączonym z pokazami ciekawszych obiektów nocnego nieba.

W dniach 24-27 maja 2012 roku w Rydnie w okolicach miasta Skarżyska Kamiennej odbędzie się kolejna edycja cyklicznej imprezy organizowanej przez stowarzyszenie „Praosada Rydno”, jaką jest piknik archeologiczny. Co jednak ma to wspólnego z astronomią? Otóż motywem przewodnim tegorocznej edycji pikniku będzie budowa przez jego uczestników megalitycznego obserwatorium astronomicznego – starożytnej budowli tworzonej z wkopanych w ziemię kilkumetrowych głazów, na wzór sławnego „Stonehenge”. Według teorii tego typu budowle pomagały ludziom w orientacji pośród poruszających się po nocnym niebie obiektów i tym sposobem zyskały one miano pierwszych obserwatoriów astronomicznych.

Tym akcentem tematyka archeologiczna łączy nam się z tematem astronomii. Korzystając z zainteresowania jakim cieszy się coroczny piknik (w ubiegłym roku przez 4 dni imprezy przewinęło się kilka tysięcy osób) chcielibyśmy zorganizować wspomniany wyżej zlot i pokaz astronomiczny, po to aby móc podzielić się swoją pasją z jak największą liczbą zaciekawionych tematem ludzi.

Wieczorny pokaz poprzedzać będą seanse filmów edukacyjnych i popularnonaukowych związanych z dziedziną astronomii wyświetlanych w rozstawionym specjalnie na potrzeby imprezy kinie plenerowym. Bezpośrednim miejscem pokazu będzie otwarty teren kilkadziesiąt metrów od centrum pikniku, o w miarę niskim horyzoncie i doskonałym zaciemnieniu (z dala od źródeł sztucznego światła). Na imprezie przewidujemy pełen catering, oraz specjalnie do dyspozycji osób wspierających pokaz swoim sprzętem do obserwacji duży grill gazowy.

Chcielibyśmy zachęcić Państwa do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu, zabrania ze sobą swojego sprzętu do obserwacji, zgłaszania propozycji co do ciekawych obiektów jakie można by w tym czasie obejrzeć, dzielenia się swoją wiedzą z uczestnikami pokazu odpowiadając na pytania publiczności. Tylko dzięki waszemu doświadczeniu i wiedzy astronomicznej zlot ma szanse powodzenia.

Dokładny dzień zlotu zależał będzie od pogody i ustalimy go w oparciu o wczesne prognozy, aczkolwiek zlot odbyć ma się między 24 a 27 maja.

Miejscem imprezy jest miejscowość leżąca bezpośrednio obok miasta Skarżysko Kamienna w województwie świętokrzyskim – Łyżwy 111 (szczegółowa mapa dojazdu zostanie zamieszczona wkrótce). Podkreślamy że powodzenie zlotu i pokazów uzależnione będzie w pełni od chęci współpracy i wcześniejszych
zgłoszeń niezależnych działaczy ze świata astronomii oraz obserwatorów dysponujących sprzętem do obserwacji.

Informacja dla chętnych do współpracy:
W miarę Państwa zgłoszeń moglibyśmy ułożyć szczegółowy plan zlotu i w miarę możliwości zorganizować transport ludzi wraz ze sprzętem. Zainteresowanych uczestnictwem jak i pomocą techniczną w postaci chęci zabrania ze sobą sprzętu do obserwacji prosimy o kontakt pod numerem telefonu 796 898 916, oraz drogą mailową: contact@creativecommunity.pl.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Markowi Gruszczyńskiemu za przesłany tekst.

Comments are closed.