Postęp prac przy starcie rakiety Unha-3

0

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin pojawiły się zdjęcia północnokoreańskiej rakiety Unha-3 przygotowywanej do startu. Ujawniono także zdjęcia satelity Kwangmyongsong-3. Start rakiety Unha-3 prawdopodobnie odbędzie się 15 kwietnia.

Trwają przygotowania do próby startu północnokoreańskiej rakiety Unha-3, na pokładzie której ma polecieć satelita o nazwie Kwangmyongsong-3. 16 marca 2012 roku rząd Północnej Korei poinformował, że pomiędzy 12 a 16 kwietnia dokona próby wystrzelenia satelity obserwacji Ziemi. Pod koniec marca pojawiła się informacja, według której miały rozpocząć się testy tankowania rakiety Unha-3.

Dotychczas niewiele wiadomo było o satelicie Kwangmyongsong-3. Głównym zadaniem tego satelity ma być obserwacja Ziemi dla “oceny plonów z pól”. Nieznane są natomiast wymiary i masa satelity. Nie wiadomo, czy jest to całkowicie północnokoreański produkt, czy też powstał przy współpracy z innym państwem (np. Iranem). Wydaje się jednak prawdopodobne, że będzie to stosunkowo mały satelita – o masie nie większej niż 20-30 kg. Planowany lot rakiety Unha-3 ma się odbyć w kierunku południowym, a satelita Kwangmyongsong-3 ma być docelowo umieszczony na orbicie polarnej.

Kilkanaście godzin temu nastąpiła publikacja pierwszych zdjęć satelity Kwangmyongsong-3. Jeśli opublikowane przez Północną Koreę zdjęcia rzeczywiście przedstawiają ten obiekt, to Kwangmyongsong-3 ma wielkość około 100x60x60 cm. Satelita ten ma cztery ścianki wyłożone w całości panelami słonecznymi (prawdopodobnie brak rozkładanych paneli), a dwie pozostałe ścianki zostały przeznaczone na adapter z rakietą nośną oraz anteny i być może zestaw optyczny. Taki układ anten oraz paneli słonecznych może sugerować zainstalowany system orientacji satelity, który pozwoliłby na odpowiednie ułożenie Kwangmyongsong-3 względem Słońca oraz Ziemi.

W porównaniu z pierwszym północnokoreańskim satelitą o nazwie Kwangmyongsong-1, który w sierpniu 1998 roku miał znaleźć się na orbicie (nigdy nie namierzono tego obiektu radarowo), Kwangmyongsong-3 stanowi duży skok technologiczny. Trudno natomiast porównywać Kwangmyongsong-3 z Kwangmyongsong-2, którego próba wyniesienia nastąpiła trzy lata temu. Na dostępnych obrazkach i modelach propagandowych Kwangmyongsong-2 wydaje się być bardziej zaawansowanym satelitą. Porównanie trzech satelitów Kwangmyongsong można znaleźć w poście na Polskim Forum Astronautycznym.

Start rakiety Unha-3 prawdopodobnie nastąpi 15 kwietnia pomiędzy godziną 00:00 a 05:00 CEST, w setną rocznicę urodzin pierwszego lidera Północnej Korei – Kim Ir Sena. Inne źródła podają, że start nastąpi już 12 lub 13 kwietnia. Planowany lot rakiety Unha-3 ma się odbyć w kierunku południowym, a satelita Kwangmyongsong-3 ma być docelowo umieszczony na orbicie polarnej. Ujawnione zdjęcia rakiety Unha-3 sugerują, że jest to ta sama konstrukcja co Unha-2, która w kwietniu 2009 roku dokonała nieudanej próby startu.

Pojawiają się także oświadczenia ze strony różnych krajów. Co ciekawe, tym razem i Chiny – najbliższy partner Korei Północnej – wyjątkowo chłodno się wypowiadają o próbie startu. Inne państwa oraz organizacje (np. Japonia, USA, Unia Europejska, ONZ) wezwały rząd Północnej Korei do zaniechania próby startu. Korea Północna zapowiada, że próba startu zostanie przeprowadzona, a sama rakieta Unha w przyszłości będzie oferować komercyjne loty, umożliwiając wynoszenie satelitów na niskie orbity wokółziemskie przy wyraźnie niższych cenach od “konkurencyjnych” z całego świata. Ta zapowiedź – bardzo nierealistyczna – z pewnością była skierowana do Korei Południowej, która od kilku lat, i jak na razie bez skutku, stara się zbudować swój system rakietowy o nazwie KSLV.

(PFA)

Kwangmyongsong-3? Jedno z przekazanych zdjęć tego satelity / Credits - HHK

Comments are closed.