Polskie imię dla Galileo to Zofia

0

Polski konkurs na imię dla satelity Galileo wygrała Zosia Ćwir z Krasnegostawu.

Jeden z 27 satelitów europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo będzie nosił imię “Zofia”. Polską edycję konkursu plastycznego zorganizowanego przez Komisję Europejską wygrała jedenastoletnia Zofia Ćwir z Krasnegostawu.

Ideą konkursu było przybliżenie dzieciom urodzonym w latach zbliżonych do daty powstania koncepcji systemu Galileo, dziewięcio, dziesięcio i jedenastolatkom, i ich bliskim, poprzez konkurs plastyczny zorganizowany w każdym kraju członkowskim osobno, programu Galileo. W ramach konkursu dzieci nadsyłały prace w dowolnej technice nawiązujące do Galileo lub astronautyki albo astronomii jako takiej. W każdym kraju jury wyłania ich zdaniem najlepszą pracę. Formą nagrody jest ochrzczenie jednego z 27 satelitów imieniem zwycięzcy konkursu w każdym z krajów.

Wiemy więc już, że satelita reprezentujący Polskę będzie nosił imię “Zofia” (satelity będą nazywane w kolejności wynoszenia i w kolejności alfabetycznej państw członkowskich w ich oryginalnej pisowni). Zosia Ćwir przesłała kolaż pod tytułem “Wycieczka do galaktyki Wesołków”. W wywiadach przyznaje, że wcześniej nie interesowała się kosmosem, ale temat “kosmos i astronautyka” bardzo ją zaciekawił.

Nagrody wręczono podczas uroczystości w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Zofia otrzymała pamiątkowy dyplom, zestaw malarski, i model satelity Galileo.

Do polskiej edycji nadesłano ponad 800 prac (dzieci w wieku 9-11 lat jest w Polsce około 600 000). Trzydzieści z nich weszło do finału. Prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: dr hab. Igor Soszyński, astronom z Uniwersytetu Warszawskiego; Teresa Starzec (Fundacja Atelier i galeria “Foksal 11”) oraz Aleksandra Radwańska, aktorka.

Pozostaje jedynie ubolewać, że tej rangi i tematyki konkurs nie został dostrzeżony przez mainstreamowe media i polityków do promocji astronautyki i programów Komisji Europejskiej wśród Polaków. Uroczystość rozdania nagród można było, na przykład, powiązać ze startem rakiety Vega z polskim studenckim PW-Satem, co dałoby świetną okazję do promocji nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, oraz astronomii i astronautyki wśród wielu grup wiekowych i społecznych.

Zobacz też:

(KE, PAP)

{module [346]}

Comments are closed.