PTR – podsumowanie prac z rakietą RTP4

0

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) opublikowało podsumowanie prac nad rakietą RTP4.

Rok 2011 jest wyjątkowo udany dla PTR – dokonano wielu testów rakiet, z których kilka przekroczyło prędkość dźwięku. Jedna z najciekawszych konstrukcji zbudowanych przez PTR nosi nazwę RTP4. Podsumowanie konstrukcji oraz dokonań tej rakiety zostało niedawno opublikowane na stronach Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Rocket Team Poland 4 (RTP4) – to właściwie odbudowana i zmodyfikowana wcześniejsza rakieta RTP3. Do jej budowy wykorzystano cały górny człon (korpus, głowica, przedział z elektroniką) który leciał w kwietniu 2011 i bezpiecznie wylądował po przedwczesnym wyzwoleniu spadochronu. Kwietniowy eksperyment dostarczył wielu interesujących danych oraz upewnił osoby pracujące nad rakietami, że modelarska konstrukcja jest w stanie pomyślnie przekroczyć „barierę dźwięku”. Członkowie PTR postanowili zbudować nowy człon startowy, stosując podobne rozwiązania techniczne. Korpus wykonany z laminowanej matą węglową kartonowej rury został wydłużony o 20cm, aby zmieścić większy silnik. Zwiększono liczbę stateczników do czterech, aby poprawić wyważenie i pozbyć się balastu z głowicy, a do ich budowy wykorzystano matę węglową i kevlarową. Zrezygnowano także z zaczepów startowych, co wymusiło zbudowanie nowej wyrzutni rurowej.

Start rakiety RTP4, który odbył się w trakcie “Lotów Rakiet Eksperymentalnych” (22-23 października 2011) nie zakończył się pewnym sukcesem. Po widowiskowym starcie, korpus rakiety RTP4 został rozerwany na wysokości około 1700 metrów, jednak już po przekroczeniu bariery dźwięku. W ciągu kolejnych tygodni PTR analizowało zebrane dane, tak aby do kwietnia 2012 roku przygotować wzmocnioną konstrukcję, zdolną do wytrzymania większych przeciążeń.

Całość raportu o rakiecie RTP4 można przeczytać na stronie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

(PTR)

Comments are closed.