Cumowanie Sojuza TMA-22 do Stacji ISS

0

Ekspedycja 29. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została rozszerzona do 6 osób. W środę o godzinie 18:24 CET do modułu Poisk zacumował rosyjski Sojuz TMA-22 z trójosobową załogą na pokładzie.

Rosjanie Anton Szkaplerow i Anatolij Iwaniszyn oraz Amerykanin Dan Burbank zostali wyniesieni na orbitę w poniedziałek, 14 listopada. Rakieta Sojuz-FG wystartowała pomyślnie z pokrytego śniegiem stanowiska startowego w kosmodromie Bajkonur o godzinie 5:14:03 CET. Przez kolejne dwa dni statek Sojuz TMA-22 zbliżał się do Stacji ISS.

{youtube}MaVK0dopEWw{/youtube}
Zapis cumowania Sojuza TMA-22 / Credits: youtube.com, spacearium

Po zacumowaniu przeprowadzone były standardowe testy szczelności. Włazy pomiędzy statkiem a Stacją zostały otwarte o godzinie 20:39 CET. Kosmonautów przywitała trójosobowa załoga ISS: Mike Fossum, Satoshi Furukawa i Siergiej Wołkow. Po ceremonii powitalnej nowi rezydenci zapoznani zostali z zasadami bezpieczeństwa, sprzętem ratunkowym i trasami ewakuacyjnymi.

W czasie zapoznawania się z nowym otoczeniem, stara załoga przygotowuje się do powrotu na Ziemię. Fossum, Furukawa i Wołkow odcumują od Stacji ISS swoim statkiem Sojuz TMA-02M w przyszłym tygodniu. W chwili obecnej statek ten przyłączony jest do modułu Rasswiet. Kilka godzin po odcumowaniu, około godziny 03:21 CET 22 listopada, nastąpi lądowanie na stepach Kazachstanu.

Odcumowanie Sojuza TMA-02M będzie oznaczało oficjalny start Ekspedycji 30, w skład której w najbliższej przyszłości wejdą: Don Pettit (NASA), Oleg Kononienko (RSA) i Andre Kuipers (ESA). Start tej załogi przewidziany jest na 21 grudnia.

(NASA)

Comments are closed.