Kamera MRO wznowiła pracę

0

Kamera HiRISE sondy MRO wznowiła pracę po drugim automatycznym wyłączeniu się w ostatnich 2 tygodniach.

Operatorzy Mars Reconnaissance Orbiter, sztucznego satelity Marsa, uruchomili kamerę HiRISE, która kolejny raz automatycznie się wyłączyła.

Do wyłączeń doszło 27 sierpnia i 6 września. Zdecydował o nich komputer pokładowy kierując się bezpieczeństwem przyrządu. W obu przypadkach bezpośrednią przyczyną było niepoprawne odebranie komend przez moduł pamięci kontrolujący jeden z 14 detektorów CCD składających się na High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE).

Pomiędzy wyłączeniami kamera pracowała przez 5 dni używając 13 detektorów. Drugie wyłączenie nastąpiło przy próbie ponownego użycia 14. modułu. Kamera wznowiła pracę ponownie używając 13 elementów CCD. W tym czasie inżynierowie będą opracowywać dalsze testy kamery i możliwości uruchomienia 14. modułu CCD. Uszkodzony moduł odpowiada za jeden z 10 elementów obserwujących Marsa przez filtr czerwony. Jest położony na skraju pola widzenia kamery, przez co otrzymywany obraz jest teraz węższy (5,7 km zamiast 6 km). Pozostałe 4 prowadzą obserwacje przez filtry niebieskie, zielone i bliskiej podczerwieni.

Jak powiedział Alfred McEwen, kierownik naukowy HiRISE, “nie jest to znaczący ubytek w możliwościach badawczych HiRISE. Jednak to znak, że instrument starzeje się i w przyszłości może nastąpić dalsza degradacja”.

Kamera HiRISE wykonała od roku 2006, gdy MRO trafił na orbitę Czerwonej Planety, ponad 20 400 obserwacji. Sonda zakończyła misję podstawową w 2008 roku i teraz prowadzi misję rozszerzoną.

Zobacz też:

Źródło: NASA

Comments are closed.