Rozbłyski klasy M (05 i 06.09.2011)

0

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin nastąpiła seria rozbłysków klasy M z różnych obszarów aktywnych na Słońcu. Jeden z tych rozbłysków miał siłę M5.3, prawdopodobnie wygenerował koronalny wyrzut masy i był skierowany w Ziemię.

4 września nastąpił pierwszy od prawie miesiąca rozbłysk klasy M. W następnych kilkudziesięciu godzinach zarejestrowano kilka (trzy lub cztery) kolejnych rozbłysków klasy M. Dokładna ilość tych rozbłysków nie jest znana, bowiem satelity monitorujące aktywność słoneczną dwa razy do roku, w marcu i wrześniu, przez kilkanaście/dziesiąt minut nie obserwują Słońca, które zasłania Ziemia. 6 września*, w trakcie takiego momentu, na Słońcu nastąpił rozbłysk, prawdopodobnie klasy M.

Dwa lub trzy rozbłyski klasy M pochodziły z grupy o numerze 1286, która w tej chwili znajduje się już za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej. Poniższe nagranie prezentuje rozbłyski i powiązane z nimi koronalne wyrzuty masy (CME) z grupy 1286. Te CME nie były skierowane ku Ziemi.

{youtube}WLpmTSgp1_E{/youtube}

Rozbłyski 4 i 5 września 2011 / Credits – SOHO, NASA,

Jeszcze jeden rozbłysk wygenerowała grupa 1283, znajdująca się obecnie prawie dokładnie w centrum widocznej z Ziemi tarczy Słońca. Ten rozbłysk nastąpił 6 września, z fazą maksymalną o godzinie 03:50 CEST, i miał siłę M5.3. Ten rozbłysk prawdopodobnie wygenerował koronalny wyrzut masy (CME), który może być skierowany ku Ziemi.

Jeśli w kierunku Ziemi zmierza CME, to już za kilkadziesiąt godzin możliwe są zorze polarne – być może nawet widoczne z terenów Polski.

*Oczywiście 6 a nie 7!

Comments are closed.