Kontrakt na spektrometry Sentinel-4

0

Podpisano kontrakt na budowę spektrometrów Sentinel-4, które zostaną wyniesione na satelitach MTG w 2019 i 2027 roku, w ramach programu GMES.

Wczoraj, 11 lipca, ESA podpisała wartą 150 milionów euro umowę z Astrium na budowę dwóch spektrometrów Sentinel-4, które będą częścią europejskiego systemu obserwacji Ziemi GMES (Global Monitoring for Environment and Security).

Podpisanie umowy o wykonanie Sentinel-4 / Credits: ESABliźniacze spektrometry Sentinel-4 zostaną wyniesione jako ładunek naukowy nowej generacji satelitów Meteosat, Meteosat Third Generation (MTG). Pierwszy z nich zostanie wystrzelony w 2019 a drugi w 2027 roku.

Obserwując Ziemię z orbity geostacjonarnej, z wysokości 36 000 km, przyrządy Sentinel-4 będą co godzinę zbierać informację o chemicznym składzie atmosfery, w tym o gazach śladowych, cieplarnianych i promieniowaniu UV. Obserwacje pyłów i tlenków siarki umożliwi też lepsze śledzenie wyziewów wulkanicznych.

Satelita MGT z przyrządem Sentinel-4 / Credits: ESA & AOES MedialabUmowę podpisano w siedzibie Astrium w mieście Ottobrunn, koło Monachium, a sygnatariuszami byli: Volker Liebig, dyrektor ESA ds. programów obserwacji Ziemi, i Evert Dudok, prezes Astrium Satellites. Prof. Liebig powiedział na spotkaniu, że Sentinel-4 będzie pierwszym tego rodzaju przyrządem umieszczonym na orbicie geosynchronicznej. Spektrometr będzie współdziałał z przyrządem pracującym w podczerwieni, który również znajdzie się na pokładzie satelitów MTG.

Sentinel-4 to jedna z 5 misji ESA w ramach programu GMES, prowadzonego przez Komisję Europejską. Pierwsza z nich, satelita Sentinel-1, ma zostać wystrzelona w 2013 roku.

{youtube}gUPswdCvpPc{/youtube}
Animacja przedstawiająca satelitę typu MGT / Credits: ESA & AEOS Medialab

Astrium, jako główny wykonawca Sentinel-4, będzie koordynował pracę 45 firm z 11 krajów, które mają swój udział w ich powstawaniu.

Zobacz też:

Źródło: ESA

Comments are closed.