EGNOS oficjalnie uruchomiony na lotnisku w Le Bourget

0

Wczoraj, 21 czerwca 2011 roku, w trakcie Salonu Lotniczo-Astronautycznego na lotnisku Le Bourget został uroczyście uruchomiony system EGNOS.

W trakcie konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Jean-Jacques Dorain, powiedział, że “wejście do użytku sytemu EGNOS to nowa epoka dla lotnictwa i technologi kosmicznych”. EGNOS to pierwszy krok w satelitarnej nawigacji europejskiej. System EGNOS powstał dzięki wzajemnej współpracy i dobrym podziale kompetencji Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES), Unii Europejskiej, ESA, Eurocontrol, przemysłu europejskiego oraz rządu francuskiego.

System EGNOS służy do wspomagania lądowania samolotów na lotniskach przy użyciu nawigacji satelitarnej. O systemie pisaliśmy już w poprzednim artykule Kosmonauty.

Lotnisko Le Bourget to trzecie lotnisko w Europie, na którym zastosowano EGNOS-a. Dwa pozostałe znajdują się także we Francji, to lotniska w Pau Pyrénées i w Clermont-Ferrand.

Certyfikacja systemu trwała 10 lat, natomiast po uzyskaniu certyfikatu w marcu 2011 r. potrzeba było tylko miesiąca na rozruch usługi.

System EGNOS jest własnością Uni Europejskiej, która przez 15 lat wspierała jego budowę. Paul Flament z Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej powiedział, że “Unia Europejska dojrzała już w rozwoju własnej nawigacji satelitarnej i że EGNOS stał się rzeczywistością”.

Thierry Mariani, sekretarz stanu Unii Europejskiej ds. transportu, podkreślił ogromną rolę przemysłu europejskiego, przede wszystkim rolę Thales Alenia Space.

Pierwszym dużym samolotem w pełni kompatybilnym z systemem EGNOS będzie Airbus A350XWB. A350 wejdzie do użytku w 2013 roku. Warto tu dodać, że niektóre elementy skrzydła tego samolotu projektowane są w EDC w Warszawie.

EGNOS - stacje naziemne

Comments are closed.