Rosetta w stanie hibernacji

0

8 czerwca 2011 wysłana przez Europejską Agencją Kosmiczną ESA w marcu 2004 roku kometarna misja Rosetta weszła w kilkuletni stan hibernacji. Wcześniej przeprowadzono testy urządzeń pokładowych próbnika…

Zmierzająca w kierunku komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko europejska sonda kosmiczna Rosetta 8 czerwca 2011 roku została wprowadzona w stan hibernacji. „Przebudzenie” próbnika ma zostać wykonane po 31 miesiącach podróży, 20 stycznia 2014 roku o godzinie 11:00 CET. Urządzenie nie zostanie na powyższy okres wyłączone całkowicie: cały czas funkcjonować będzie bowiem kilka grzałek oraz komputer pokładowy, zasilane przez dwa panele baterii słonecznych. Rosetta jest obecnie najdalej w historii wysłanym aparatem, który został wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne. Od celu swojej podróży, która w całości ma potrwać dekadę, jest oddalona o około 160 milionów kilometrów.

Jeszcze przed wprowadzeniem sondy w tryb hibernacji przeprowadzono testy urządzeń zainstalowanych na jej pokładzie. Za pomocą Optical, Spectroscopic, and Infrared Remote Imaging System (OSIRIS) wykonano zdjęcia odległej komety, w kierunku której próbnik zmierza.

Misja Rosetta wysłana została w kosmos 2 marca 2004 roku. Pierwotnie start miał się odbyć rok wcześniej, w styczniu 2003 roku, a ówczesnym celem była inna kometa – 46P/Wirtanen. Powodem rocznego opóźnienia była katastrofa rakiety Ariane 5 11 grudnia 2002 roku. Sonda mogła wyruszyć dopiero po zbadaniu przyczyn utraty nowej rakiety i powrotu nosicieli tego typu do służby.

Jako nowy cel wyznaczono kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Rosetta jest pierwszą sondą, która podejmie próbę wejścia na orbitę wokół jądra ciała niebieskiego tego typu. Ma to nastąpić w sierpniu 2014 roku. Ponadto, w listopadzie tego samego roku na powierzchni ma zostać osadzony lądownik o nazwie Philae, który przeprowadzi badania bezpośrednie. Będzie to kolejny pionierski wyczyn w historii bezzałogowej astronautyki. Jednym z podzespołów lądownika jest urządzenie wiertnicze MUPUS, zbudowane przez polskich naukowców z instytutu Centrum Badań Kosmicznych.

Kometa nie jest pierwszym obiektem, z jakim w trakcie swojej podróży spotka się sonda Rosetta: 25 lutego 2007 roku próbnik skorzystał z asysty grawitacyjnej Marsa, zbliżając się na dystans ok. 250 km do jego powierzchni, 5 września 2008 odbył się przelot obok planetoidy (2867) Steins, a 10 lipca 2010 w pobliżu planetoidy (21) Lutetia – największego obiektu tego typu odwiedzonego jak dotąd przez sondę kosmiczną.

(ESA)

Comments are closed.