REBR odłączył się od ISS

0

Wraz z odłączonym wczoraj japońskim pojazdem HTV-2 w atmosferę wejdzie pierwsze urządzenie REBR (Re-Entry Breakup Recorder) do badań powrotu przez atmosferę.

Wczoraj, 28 marca, o godzinie 13:46 GMT od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odłączył się japoński automatyczny statek transportowy HTV-2. Ma on na pokładzie jedno z dwóch urządzeń Reentry Breakup Recorder, które zostały zbudowane przez firmy Boeing i Aerospace Corp. na potrzeby programu kosmicznego Departamentu Obrony USA. HTV-2 wyniósł je 21 stycznia 2011. Drugi został przełożony przez astronautów do europejskiego statku ATV-2.

REBR mają za zadanie rejestrować temperaturę, przyspieszenie, ruch obrotowy i inne dane dotyczące powrotu statku kosmicznego przez atmosferę ziemską. REBR będą badały proces powrotu do atmosfery i kontrolowanego zniszczenia HTV-2 i ATV-2. REBR przetrwają jednak zniszczenie swoich nośników i będą swobodnie spadały do wysokości około 20 kilometrów. Następnie przez ostatnie 5 minut lotu będą przesyłały zebrane dane i rozbiją się o powierzchnię Oceanu Spokojnego. Dane przesyłane będą za pomocą modułu telekomunikacyjnego Iridium. Dzięki nadajnikowi GPS naukowcy będą wiedzieli, gdzie REBR się rozbił i postarają się odzyskać jego elementy, w celu ich dokładnego zbadania.

Aparat REBR został uruchomiony oraz zainstalowany wewnątrz HTV-2 w niedzielę, 27 marca, przez astronautkę Cady Coleman. Urządzenie posiada masę 2 kg oraz średnicę 30 cm.

(space.com)

Ostatnie zdjęcie sprzed zamknięcia włazu do statku HTV-2, na górze widoczny zainstalowany REBR. Na dole od lewej: Paolo Nespoli, Dmitrij Kondtrajew oraz Cady Coleman. Widoczne są także papierowe żurawie z papieru, które mają symbolizować zjednoczenie z Japończykami po katastrofalnym trzęsieniu ziemi oraz tsunami / Credits: NASA

Comments are closed.