Unikatowe zdjęcia podczas ostatniej misji Discovery?

0

NASA prowadzi w tej chwili rozmowy z Rosyjską Agencją Kosmiczną dotyczące uwiecznienia na unikatowych zdjęciach kompleksu ISS wraz z zacumowanym wahadłowcem Discovery. Zdjęcia wykonałaby załoga Sojuza TMA-01M.

Fotografia, podobna do zrealizowanej podczas odcumowania wahadłowca Atlantis od stacji kosmicznej Mir w 1995 roku, może stać się ikoną oraz fotografią pożegnalną kończącego się programu lotów wahadłowców. Podczas misji STS-133 warunki będą wyjątkowo sprzyjające – do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prócz Discovery zacumowane będą wszystkie załogowe i bezzałogowe pojazdy kosmiczne programu ISS: rosyjski Sojuz TMA-20, europejski ATV-2 “Jan Kepler”, japoński HTV-2 “Kounotori” oraz Progress M-09M.

Trzyosobowa załoga Sojuza TMA-01M pilotowana przez Aleksandra Kaleriego wykonałaby zdjęcia kompleksu z odległości kilkuset metrów. Szczegóły manewru są obecnie dopracowywane między agencjami kosmicznymi. Załoga Sojuza będzie przygotowana na awaryjny powrót na Ziemię w przypadku problemów z ponownym przycumowaniem do ISS. Do takiego przypadku prawie doszło podczas misji STS-71, gdy Sojuz TM-21 z Nikołajem Budarinem oraz Anatolijem Sołowjowem na pokładzie fotografował odcumowujący wahadłowiec Atlantis. Na Mirze zawiesił się komputer stacji i istniała możliwość, iż rosyjska załoga nie dostanie się z powrotem na jej pokład.

Start Discovery planowany jest na 24 lutego.

Więcej na temat całego manewru z technicznej strony (m.in. scenariusze wykonania oblotu) można przeczytać w dedykowanym wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Atlantis odcumowuje od stacji Mir / Credits: NASA, Roskosmos

Comments are closed.