Burt Rutan wybiera się na emeryturę

0

Na stronie Scaled Composites pojawiła się informacja o planach przejścia na emeryturę Burta Rutana w kwietniu 2011 roku.

Burt Rutan jest amerykańskim konstruktorem samolotów, uważanym w tym środowisku za geniusza. Urodził się 17 czerwca 1943 roku i już jako dziecko interesował się budowaniem modeli lotniczych. W wieku 16 lat ukończył kurs lotniczy a następnie rozpoczął studia na Politechnice Kalifornijskiej. W 1965 roku otrzymał na tej uczelni licencjat, a w 1987 roku stopień doktorski.

Swoją karierę rozpoczął w 1965 roku jako pracownik Sił Lotniczych USA. W 1974 roku utworzył swoją pierwszą firmę o nazwie Rutan Aircraft Factory, która miała budować małe, ultralekkie samoloty. W kwietniu 1982 roku Rutan przekształcił ją w Scaled Composites Inc., a trzy lata później sprzedał ją firmie Beech Aircraft Corporation, obejmując jednak przy okazji funkcję prezesa zarządu.

W czasie swojej pracy stworzył wiele udanych konstrukcji lotniczych. Jego pojazdy okazały się również bardzo skuteczne w biciu rekordów – specjalnie zbudowany do tego celu samolot, Rutan Voyager, jako pierwszy okrążył Ziemię bez tankowania. Jednak najbardziej znany jest z konstrukcji SpaceShipOne – pierwszego prywatnego pojazdu, który osiągnął przestrzeń kosmiczną i wygrał konkurs X Prize.

(SCALED)

Comments are closed.